Karaparanın aklanmasının önlenmesinde Polonya ile işbirliği yapılacak

  • Yazı boyutu
Karaparanın aklanmasının önlenmesinde Polonya ile işbirliği yapılacak

Karaparanın aklanmasının önlenmesinde Polonya ile işbirliği yapılacak

Türkiye, karaparanın aklanmasının önlenmesinde Polonya ile işbirliği yapacak.
     Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Polonya Cumhuriyeti, Mali İstihbarat Genel Denetim Birimi arasında Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'nın yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Mutabakat muhtırası uyarınca, MASAK ile Polonya Mali İstihbarat Genel Denetim Birimi, karşılıklı menfaat ve işbirliği anlayışı içinde, mütekabiliyet esasına dayalı olarak ve her bir yetkili makamın ulusal mevzuatı çerçevesinde karapara aklama, terörizmin finansmanı ve ilgili suç faaliyetleri konusunda bilgi değişimini kolaylaştıracak.
     Her iki kurum, karapara aklama, terörizmin finansmanı ve ilgili suç faaliyetlerine karıştığından şüphe edilen kişilerin veya işletmelerin analiz, inceleme ve soruşturmasına yardımcı olabilecek bilgiyi, kendiliğinden veya talep üzerine birbirlerine sağlayarak işbirliği yapacak.
     Her iki kurumdan da elde edilen bilgi veya belgeler, bilgiyi veren yetkili makamdan önce izin alınmaksızın üçüncü bir tarafa verilmeyecek, idari, soruşturma veya kovuşturma amaçlı olarak kullanılmayacak. Mutabakat muhtırası uyarınca edinilen bilgiler terörün finansmanı veya karapara aklama ve bağlantılı suç faaliyetleri ile ilgili olduğu durumlarda hukuka uygun olarak kullanılacak. Yetkili makamlar, bilgiyi veren yetkili makamdan önce izin almaksızın Mutabakat Muhtırası'nda ifade edilen amaçlar dışında kullanılmasına veya açıklanmasına izin vermeyecek.
     Mutabakat Muhtırası'nın uygulanmasından elde edilen bilgiler gizli olacak. Bilgi, bilgiyi alan yetkili makamın ulusal kaynaklarından elde ettiği benzer bilgilerde olduğu gibi, ulusal mevzuatın öngördüğü resmi gizliliğe tabi olacak ve aynı gizlilik içinde korunacak.
     Şayet yardımlaşma, ulusal mevzuata, uluslararası anlaşmalara veya ulusal güvenliğe aykırı olacaksa, talep ile ilgili aynı unsurlara ilişkin hali hazırda başlatılmış bir adli kovuşturma ile ilgili ise reddedilebilecek.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir