Karadenizli yerli hamsiyi bekliyor -Marmara Bölgesi'nde avlanan hamsinin satışa sunulduğu…

  • Yazı boyutu
Karadenizli yerli hamsiyi bekliyor
  -Marmara Bölgesi'nde avlanan hamsinin satışa
  sunulduğu…

Karadenizli yerli hamsiyi bekliyor -Marmara Bölgesi'nde avlanan hamsinin satışa sunulduğu Karadeniz'de vatandaşlar yerli hamsinin sofraları şenlendireceği zamanı bekliyor

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından Marmara Bölgesi'nde avlanan hamsinin satışa sunulduğu Karadeniz'de, vatandaşlar yerli hamsinin sofraları şenlendireceği zamanı bekliyor.
     Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz hamsisinin Samsun'dan Hopa'ya kadar olan bölgede şu ana kadar avlanmadığını bildirdi.
     Karadeniz hamsisinin birkaç gün önce Sinop ve Zonguldak çevrelerinde çok az miktarda avlandığına ancak bunun Karadeniz'deki tüm tezgahları dolduracak düzeyde olmadığına dikkati çeken Arslan, "Çoğu yerde maalesef yerli hamsi satılıyor diye kamuoyuna yanıltıcı bilgi veriliyor. Birkaç gün öncesine kadar hiçbir yerde yerli hamsi yoktu. Gene de yok denecek kadar az var. Bu tüketicinin ihtiyacını karşılamaz" dedi.
    
     -Karadeniz hamsisi beklentisi-
    
     Arslan, Marmara Bölgesi'nde yakalanan hamsinin Karadeniz'de yakalanan hamsiyle lezzet bakımından denk olmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Vatandaşlarda Karadeniz hamsisi beklentisi var. Karadeniz hamsisi Marmara'ya oranla çok daha lezzetli. Önümüzdeki günlerden itibaren çok miktarda olmasa bile Karadeniz hamsisinin tezgahlarda olacağı müjdesini tüketiciye verebiliriz. Hava şartlarından dolayı şu ana kadar hamsi avlanmadı. Bu zamanlarda deniz suyu sıcaklığının soğuması gerekiyordu. Hava şartları hamsi avcılığında etken."
    
     -Hamsi fiyatı bu yıl tavan yapacak-
    
     Karadeniz Bölgesi'nde yakalanacak hamsinin bu yıl bol miktarda olmayacağını savunan Arslan, "Fiyatlar da bu nedenle pahalı olacak. Hamsinin kilogramının bu yıl 5 liradan aşağı düşeceğini zannetmiyorum. Fiyatlar 5 ile 10 lira arasında olur. Ocak ayının ortalarına kadar avcılık büyük ihtimalle devam edecektir. Sonrasında ise hamsi göçe başlıyor. Ocak ayından sonra da Gürcistan'dan gelen hamsiyi yiyeceğiz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 257 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir