Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi -Hattat Holding yönetim kurulu üyesi İpek Hattat:…

  • Yazı boyutu
Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi
     -Hattat Holding yönetim kurulu üyesi İpek Hattat:…

Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi -Hattat Holding yönetim kurulu üyesi İpek Hattat: -"Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi ile sadece bölgede değil, ülkede çok büyük bir enerji üssü kurmaya hazırlanıyoruz" -GMİS Genel Başkanı Alabaş: -"Hattat Holding'in bu yatırımı ülkemizde yer altı madenciliğine özel sektörün yaptığı en büyük yatırımdır"

Hattat Holding yönetim kurulu üyesi İpek Hattat, "Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi ile sadece bölgede değil, ülkede çok büyük bir enerji üssü kurmaya hazırlanıyoruz" dedi.
     İpek Hattat, Bartın'ın Amasra ilçesi Tarlaağzı Köyü'nde Taşkömürü Üretim Kuyusu tünellerindeki taşkömürü çıkarma faaliyetlerinin başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Batı Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi'nde, galeri çalışmalarının hızla devam ettiğini, şu ana kadar toplam 300 milyon avro yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Amasra Taşkömürü Ocakları'ndaki galerilerde 1000 metreye yaklaşan uzunlukta tünel kazıldığını, madende çalışan işçilerin yoğun çabalarıyla havzada aylık 60 metre olan ortalama tünel kazma uzunluğunun 100 metreye ulaştığını ve Türkiye rekoruna imza attıklarını ifade eden Hattat, şöyle konuştu:
     "Hattat Holding, dünyanın taşkömürü madeni konusundaki en ileri teknolojisine sahip Çinli Datong Firması ile en çevreci, güvenli ve son teknolojide açılan maden ocaklarının ardından, termik santral projesi ile de bölgede 11 bin yeni istihdam yaratılacaktır. 3,5 milyar avro yatırım yapılacak bölgede hedefimiz, tüm çalışanların Türk işçi ve mühendislerden oluşmasıdır. Tabi burada yoğun emek sarf eden ve ülke rekoruna imza atan Çinli işçilerimizi ödüllendirmek istedik. Yer altında yoğun çalışan işçi kardeşlerimize bugün dağıtacağımız bir maaş tutarındaki teşekkür primi onlara olan minnetimizin göstergesidir. Karadeniz Mega Enerji Üssü Projesi ile sadece bölgede değil, ülkede çok büyük bir enerji üssü kurmaya hazırlanıyoruz. Hattat Holding olarak bugün çok gururluyuz. Biz büyük bir hayalle yola çıktık. Bu hayalimizi gerçekleştirmek için yönetim kurulu başkanımızdan, burada ödül almaya hak kazanan çalışanlarımıza kadar hepimiz büyük özveriyle çalışıyor ve emek harcıyoruz. Biz bu projeye inandık. İşte bu inanç ile çok önemli bir başarıya imza attık. Bu başarı işçilerin, mühendislerin, Amasra'da çalışan bütün ekibin büyük özverisi ve inancıyla gerçekleşti."
    
     -"Taşkömürü, dünyada ilk sırada gelen enerji kaynaklarından biridir"-
    
     Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye'nin geçen yıl 60 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını ve bunun 5 milyar dolarının sadece taş kömürü ithalatı olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin tek taş kömürü havzası olan Zonguldak-Bartın bölgesinin yıllardır ülkenin sanayileşmesine, ekonomik savaşına katkı sağlayan bir bölge olduğuna dikkati çeken eden Alabaş, şunları kaydetti:
     "Bu bölge Türkiye'nin ilk sanayi bölgesi olarak planlanmıştır. Maalesef yıllar içerisinde gerekli ilgiyi ve yatırımları görmemesi yüzünden bir türlü sanayi bölgesi olma özelliğine kavuşamamış. Taşkömürü, hala dünyada ilk sırada gelen enerji kaynaklarından biridir. Türkiye, yıllık 25 milyon ton civarında taş kömürü kullanıyor. Bunun önümüzdeki yıllar içerisinde 30-35 milyon tona çıkacağı, 2023 yılında da 80 milyon ton civarında taş kömürü ihtiyacı olacağı öngörülmektedir. Hattat Holding'in bu yatırımı ülkemizde yer altı madenciliğine özel sektörün yaptığı en büyük yatırımdır. Bu anlamda bu yatırımı gerçekleştiren holdingi kutlamak istiyorum."
     Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı İsmail Toksöz de bölgeye büyük bir yatırım yapıldığını ve bu yatırımın desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye ve dünya şu anda enerjiye yatırım yapıyor. Organize Sanayi Bölgelerinde elektrik sıkıntısı var. Bir taraftan da her geçen gün elektrik ithalatının arttığını da görüyoruz. Türkiye'nin elektrik ithalatının 60 milyar doları geçtiğini görüyoruz. Hattat Holding'in Bartın ilimize santral projesi var. Bu santralin mutlaka kurulması lazım. Ama bunun en makul olan yere kurulması gerekiyor. İlimizin büyümesi sanayiden geçmektedir. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak istiyorsak mutlaka gelişmek zorundayız. Biz TSO olarak Hattat Holdingin yatırımlarını destekliyoruz" diye konuştu.
     Törende protokol üyeleri tarafından Çinli işçilere teşvik ödülü hediyesi sunuldu.
    
    
    

Bu haberi 415 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir