Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 26. Toplantısı Belgrad'da başladı -Dışişleri Bakan…

  • Yazı boyutu
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 26. Toplantısı Belgrad'da başladı
  -Dışişleri Bakan…

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 26. Toplantısı Belgrad'da başladı -Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru: "KEİ farklı din ve kültürlere ait insanları bir araya getirdi. Bölgedeki iş birliğinin geliştirilmesi, bölgedeki barış ve istikrara önemli katkıda bulundu"

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (KEİ) 26. toplantısı başladı.
     Sırbistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Slacana Prica, Palata Sırbiye'de (Sırbistan Sarayı) yapılan ve Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'nun temsil ettiği toplantıda yaptığı konuşmada, örgütün kurucusu olan ülkelerin temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.
     Şu anda KEİ'nin dönem başkanlığını Sırbistan'ın yaptığını belirten Prica, Türkiye'nin 1 Temmuz'dan itibaren dönem başkanlığını devralacağını ifade etti.
     Bugünkü toplantının amaçlarından söz eden Prica, KEİ'nin etkinliğinin yükseltilmesi, bölgesel iş birliklerinin geliştirilmesi ve Karadeniz ülkelerinin önceliği olan projelerin gerçekleştirilmesi gibi konuların ele alınacağını kaydetti.
    
     -Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru
    
     Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ise yaptığı konuşmada, Karadeniz bölgesinin startejik anlamındaki önemine vurgu yaptı.
     Karadeniz'in önemine işaret eden Koru, bölgenin nakliye ve diğer alanlarda önemli fırsatlarlar sunduğunu, bölgede aynız zamanda 340 milyon insanın yaşadığını kaydetti.
     Koru, "KEİ farklı din ve kültürlere ait insanları bir araya getirdi. Bölgedeki işbriliğin geliştirilmesi ve bölgedeki barış ve istikrara önemli katkıda bulundu" diye konuştu.
     KEİ'nin kuruluşunun 20. yıl dönümünün İstanbul'da 26 Haziran'da kutlanacağını belirten Koru, bu toplantının örgütün yeni vizyonlar geliştirmesi için de fırsat olacağını sözlerine ekledi.
     Toplantıya, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Sırbistan ve Yunanistan'ın yanı sıra, İtalya, Fransa, Güney Kore, İrlanda, Japonya, Avusturya, Mısır ve Çek Cumhuriyeti'nin temsilcileri de katılıyor.
     25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul merkezli kurulan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ), üyesi ülkelerin potansiyellerinden, coğrafi yakınlıklarından, ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinden yararlanarak aralarındaki ikili ve çok taraflı ekonomik, teknolojik ve sosyal ilişkilerini çeşitlendirmeleri ve daha da geliştirmeleri, böylelikle Karadeniz havzasının bir barış, istikrar ve refah bölgesi olmasını amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için seçilen araç ise ekonomik iş birliğidir.
     Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Sırbistan, Yunanistan olmak üzere 12 ülkeden oluşan KEİ'nin kurulmasına yönelik ilk somut toplantı 1991 yılında Ankara'da yapılmıştı.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir