Karadeniz'de Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı - Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Koçak:…

  • Yazı boyutu
Karadeniz'de Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı
  - Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Koçak:…

Karadeniz'de Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı - Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Koçak: -"Balıkçılığımızın içinde Karadeniz'in özel bir yeri var çünkü üretimimizin yaklaşık yüzde 70'ini Karadeniz'den elde ediyoruz"

Karadeniz'de Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı yarın Sinop'ta başlayacak.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak, Sinop Vira Otel'de basın mensupları ile bir araya geldi.
     Koçak, Karadeniz'de Sürdürülebilir Balıkçılık Çalıştayı'nın 6-7-8 Kasım 2012 tarihlerinde Sinop Polisevi konferans salonunda yapılacağını belirtti.
     Yarın başlayacak çalıştayın dört oturumda gerçekleşeceğini ifade eden Koçak, çalıştayda mevzuat ve genel durum analizi, balıkçılığın son durumu ve geleceğine yönelik alınması gereken tedbirler, Karadeniz'de su ürünleri yetiştiriciliğinin mevcut durumu, su ürünleri işleme sektörünün mevcut durumu, problemler ve çözüm önerilerinin değerlendirileceğini söyledi.
     Balıkçılığın Türkiye ekonomisinde, istihdamında, gıda güvenliğinin sağlanmasında çok önemli olduğunu dile getiren Koçak, şöyle devam etti:
     "Balıkçılığımızın içinde Karadeniz'in özel bir yeri var çünkü biz üretimimizin yaklaşık yüzde 70'ini Karadeniz'den elde ediyoruz. Bu kaynağımızı sürdürülebilir bir şekilde işletmek amacıyla neler yapılabilir bilgilendirmek amaçlı hem bilim insanları, hem de sektör paydaşlarını bir araya getirmek, doğru olanı yapmaya çalışmak suretiyle sürdürebilirliği sağlamak istiyoruz. Çünkü koruma, kullanma dengesi kurulmazsa bundan en büyük zararı ülkemiz ve balıkçımız görecektir. Onun için biz diyoruz ki, "balık yoksa balıkçı da yok."
     Çalıştaya, Vali Ahmet Cengiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileri, çeşitli üniversitelerin rektör ve rektör yardımcıları, su ürünleri-deniz bilimleri fakülteleri dekan, dekan yardımcıları ve akademik personeli, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) yetkilileri, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü yetkilileri ve personeli, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Bot Komutanları, çeşitli illerin gıda tarım ve hayvancılık il müdürleri ve personeli, su ürünleri kooperatif ve birlik temsilcileri, özel sektör temsilcileri, ilde bulunan kurum ve kuruluşların yetkilileri, sivil toplum örgütleri ve balıkçıların katılacağı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 403 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir