Karadağ'ın en büyük çelik fabrikası Türklerin oldu -Eski Yugoslavya'nın en önemli çelik…

  • Yazı boyutu
Karadağ'ın en büyük çelik fabrikası Türklerin oldu
     -Eski Yugoslavya'nın en önemli çelik…

Karadağ'ın en büyük çelik fabrikası Türklerin oldu -Eski Yugoslavya'nın en önemli çelik fabrikalarından biri olan Karadağ'ın Nikşiç kentindeki "Zeljezara Çelik"i 15 milyon avroya satın alan Tosyalı Holding, 5 yıl içerisinde fabrikaya 35 milyon avra yatırım yapacak

Eski Yugoslavya'nın en önemli çelik fabrikalarından biri olan Karadağ'ın Nikşiç kentindeki "Zeljezara Çelik"i 15 milyon avroya satın alan Tosyalı Holding, 5 yıl içerisinde fabrikaya 35 milyon avro yatırım yapacak.
     Balkan ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz, bu bölgelerde özellikle Türk yatırımcıları için önemli fırsatlar sunuyor. Eski Yugoslavya döneminden kalan ve yeni teknolojiyle donatılmadığı için atıl durumda kalan fabrikların özelleştirmeleri ise halen devam ediyor. Tosyalı Holding bünyesindeki Tosçelik, Balkanlar'ın en küçük ülkesi konumundaki Karadağ'ın Nikşiç kentinde bir süre önce "Zeljezara Çelik" fabrikasını 15 milyon avroya satın aldı.
     Fabrika yetkilileri, bugüne kadar hiç yatırım yapılmayan ve eski teknolojiye sahip fabrikada gerekli iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini belirttiler. Çevre kirliliğine karşı fabrikanın bacalarının filtre sistemlerini çalışır hale getirdiklerini ve üretime başladıklarını ifade eden yetkililer, gerekli çalışmaları tamamlayana kadar büyük üretimlerin söz konusu olmayacağını kaydettiler.
     Yetkililer, önümüzdeki 5 yıl içerisinde fabrikaya 35 milyon avroya yakın bir yatırımın yapılacağını belirterek, şu anda fabrikada 266 kişinin istihdam edildiğini ve bu sayıyı 550'ye yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdiler.
     Fabrikayı ayağa kaldırmak için zamana ihtiyaçları olduğunu belirten yetkililer, 15 milyon avroya mal olan fabrikanın yatırımlar hariç bakımı için de en az bu kadar harcama yapılması gerektiğini söylediler.
     Fabrika yetkilileri, Tosyalı Holding'in çelik sektöründe bölgesel bir güç olmayı hedeflediğini vurgulayarak, Karadağ'ı çelik alanında Avrupa'da önemli bir konuma getireceklerini vurguladılar.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir