Kara ve demiryolu ile akaryakıt transiti

  • Yazı boyutu
Kara ve demiryolu ile akaryakıt transiti

Türkiye'den Irak'a ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne akaryakıt, Irak'tan Türkiye'ye ham petrol transiti yapmak isteyen firmalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan izin alacak

Karayolu veya demiryolu ile Türkiye'den Irak'a benzin, motorin ve jet yakıtı, Irak'tan Türkiye'ye ham petrol, Gürcistan'dan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne de Türkiye üzerinden motorin, benzin ve jet yakıtı transit etmek isteyen firmalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na izin için ön başvuruda bulunacak.
     Ham petrol ve petrol ürünlerinin karayolu ve demiryolu ile transitine ilişkin Gümrük Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ ile Bakanlar Kurulu kapsamında transitine izin verilen serbest dolaşımda bulunmayan ham petrol, benzin, motorin ve jet yakıtının Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinde karayolu veya demiryolu ile transitinde uyulacak usul ve esaslar belirlendi.
     Buna göre, ham petrol, benzin, motorin ve jet yakıtının karayolu ve demiryolu ile transitini yapmak üzere izin başvurusunda bulunacak firmalar için, en az bir senedir faaliyette bulunması, Türkiye'de yerleşik ve Türk Ticaret Siciline kayıtlı ödenmiş sermayesinin en az 4 milyon lira olma şartı getirildi.
     Türkiye'den Irak'a yapılacak benzin, motorin ve jet yakıtı veya Irak'tan Türkiye'ye yapılacak ham petrol sevkıyatları ile ilgili sözleşmenin, Türkiye üzerinden transit edilmek üzere Irak'ta yetkili bakanlık veya bakanlıkça taşımalara ilişkin olarak sözleşme yapma izni verilen kişiler tarafından imzalanması şartı aranacak.
     Gürcistan'dan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne Türkiye üzerinden yapılacak motorin, benzin ve jet yakıtı sevkıyatlarına ilişkin sözleşmelerde ise yetkili bakanlık veya bakanlıkça yetki verilmiş kişiler tarafından imzalanmış olma şartı aranmayacak.
     Ham petrol, benzin, motorin ve jet yakıtının transitini yapacak firmalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne ilgili formu doldurarak izin için ön başvuruda bulunacaklar.
     Yapılan değerlendirme sonucunda izin başvurusu uygun bulunanlar, başvuru sahibine ve hareket/varış gümrük idarelerine; izin başvurusu uygun bulunmayanlar ise başvuru sahibine bildirilecek.
    
     -Denetleme ve kontrol noktaları-
    
     İzin verilen taşımalar yalnızca izinde belirtilen araç ve sürücülerle, "İskenderun Gümrük Müdürlüğü'nden hareketle, Dörtyol-Bahçe-Gaziantep-Şanlıurfa Kızıltepe-Cizre-Nusaybin güzergahı takip edilerek Habur Gümrük Müdürlüğü, Mersin Akaryakıt Gümrük Müdürlüğü'nden hareketle, Adana-Bahçe-Gaziantep-Şanlıurfa-Kızıltepe-Cizre-Nusaybin güzergahı takip edilerek Habur Gümrük Müdürlüğü, Sarp Gümrük Müdürlüğü'nden hareketle, Hopa-Artvin-Olur-Göle-Kars (veya Hopa-Artvin-Ardahan-Hasköy-Susuz-Kars)-Digor-Tuzluca-Iğdır-Aralık güzergahı takip edilerek Dilucu Gümrük Müdürlüğü" noktalarından yapılabilecek. Taşıma esnasında araçlar ancak konaklama, denetleme ve kontrol noktalarında durabilecek.
     Türkiye gümrük bölgesinde karayolu ile gerçekleştirilecek sevkıyatlar, taşımacılık yapacak olan firmaların kendi filolarında kullandıkları araç takip sistemi vasıtasıyla izlenecek.
    
    
    


Bu haberi 442 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir