Kara paranın aklanmasının önlenmesinde Kosova ve Malezya ile işbirliği yapılacak

  • Yazı boyutu
Kara paranın aklanmasının önlenmesinde Kosova ve Malezya ile işbirliği 
yapılacak

Kara paranın aklanmasının önlenmesinde Kosova ve Malezya ile işbirliği yapılacak

Türkiye, kara paranın aklanmasının önlenmesinde ve terörizmin finansmanı konusunda Kosova ve Malezya ile işbirliği yapacak.
     Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Kosova Mali İstihbarat Birimi ve Malezya Merkez Bankası arasında imzalanan "Kara para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtıraları"nın onaylanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Mutabakat muhtırası uyarınca, MASAK ile Kosova Mali İstihbarat Birimi, kara para aklama veya terörizmin finansmanı ile ilgili olduğundan şüphelenilen finansal işlemler, kara para aklama veya terörizmin finansmanı ile bağlantılı suç faaliyetleri ile ilgili olabilecek sahip oldukları bilgileri bir araya getirmek, geliştirmek ve analiz etmek amacıyla işbirliği yapacaklar.
     Yetkili makamlar kara para aklama, terörizmin finansmanı veya bunlarla ilişkili suç faaliyetleri ile bağlantılı finansal işlemler ve ayrıca bu suçlara karışan kişiler, şirketler veya kuruluşlarla ilgili, tek bir yetkili makam veya her iki yetkili makam tarafından yürütülen incelemeyle ilgili olabilecek bilgileri kendiliğinden veya talep üzerine paylaşacaklar.
     Talepte bulunan yetkili makam, aldığı bilgileri, bilgiyi veren yetkili makamdan, önceden izin almaksızın üçüncü bir tarafa veremeyecek ve idari, adli veya yargılama amaçlarıyla kullanamayacak.
     Yetkili makamlar, diğer yetkili makamdan elde edilen herhangi bir bilginin, bilgiyi veren yetkili makamdan önceden izin almaksızın mutabakat muhtırasında ifade edilen amaçlar dışında kullanılmasına veya açıklanmasına izin vermeyecekler.
     Elde edilen bilgiler gizli olacak ve asgari olarak bilgiyi alan yetkili makamın kendi kaynaklarından elde ettiği benzer bilgi için ulusal mevzuatın şart koştuğu gizlilik içinde korunacak.
    
     -Malezya ile işbirliği-
    
     Malezya Merkez Bankası ile imzalanan muhtıraya göre de yetkili makamlar, mutabakat muhtırasına uygun olarak ve kendi ülke mevzuatlarına bağlı kalarak ve mütekabiliyet esasına dayalı olarak kara para aklama, terörizmin finansmanı ile ilgili olduğundan şüphelenilen finansal işlemler ya da kara para aklama veya terörizmin finansmanı ile bağlantılı suç faaliyetleri ile ilgili sahip oldukları bilgileri bir araya getirmek, geliştirmek ve analiz etmek amacıyla işbirliği yapacak.
     Anılan makamlar, kendi ülke kanunlarının yetki verdiği ölçüde ve kendi politika ve prosedürleri ile uyumlu olarak kara para aklama, terörün finansmanı ve ilgili suç faaliyetine karıştığından şüphelenilen kişilerin analizi ve soruşturulmasına yardımcı olabilecek bilgileri kendiliğinden veya talep üzerine paylaşarak işbirliğinde bulunacak.
     Yetkili makamlar arasında değiştirilen bilgi ve belgeler bilgiyi veren yetkili makamdan önceden izin alınmaksızın, yetkili makamların dışındaki polis, kurumlar veya birimler de dahil olmak üzere üçüncü bir tarafa verilmeyecek ve de idari, adli ya da usul ile ilgili amaçlar için veya diğer herhangi bir yargılama amacıyla delil olarak kullanılmayacak.
     Muhtıra ile elde edilen bilgiler yalnızca her bir ülkede yürürlükte olan kanunlara göre kara para aklama, terörün finansmanı veya bunlarla ilgili suçların soruşturmalarında kullanılabilecek.
     Yetkili makamlar, her bir ülkenin ilgili mevzuatında meydana gelen değişiklikleri birbirlerine derhal bildirecek.
     Talepte bulunan yetkili makam tarafından elde edilen bilgiler gizli tutulacak ve resmi gizliliğe tabi olacak. Değişilen bilgiler asgari olarak, bilgiyi talep eden yetkili makamın ulusal kaynaklardan elde ettiği benzer bilgilere uyguladığı aynı gizlilik hükümlerine tabi olacak.
     Talepte bulunulan yetkili makam, talep edilen bilgileri açıklamanın, ülkesinde devam etmekte olan bir soruşturma veya adli tahkikatı olumsuz etkileyeceğini veya bunun başka bir şekilde kendi ulusal kanunları uyarınca yasak olduğunu tespit ederse, talepte bulunan yetkili makama bilgi vermeyi reddedebilecek.
     Hakkında bilgi talep edilen suçu oluşturduğu iddia edilen aynı eylem veya ihmallerle ilgili olarak talepte bulunulan yetkili makamın ülkesinde adli sürecin başlatılmış olması ve bu tür bir bilgi verilmesinin talepte bulunulan ülkenin bütünlüğüne, güvenliğine, ulusal çıkarlarına veya diğer temel çıkarlarına halel getirmesinin muhtemel olması durumunda bilgi verme zorunluluğu olmayacak.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir