Kapasite kullanım oranı gerilemeye devam ediyor -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:…

  • Yazı boyutu
Kapasite kullanım oranı gerilemeye devam ediyor
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:…

Kapasite kullanım oranı gerilemeye devam ediyor -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Merkez Bankası'nın sürdürülebilir ekonomik büyüme ve enflasyonist baskıyı dengelemek için uyguladığı politikalar, kapasite kullanım oranının gerilemesinde bir miktar etkili oldu"

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu, Merkez Bankası'nın sürdürülebilir ekonomik büyüme ve enflasyonist baskıyı dengelemek için uyguladığı politikaların, kapasite kullanım oranının gerilemesinde bir miktar etkili olduğunu söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan eylül ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Batu, 2012 yılının ilk ayından itibaren mevsimsel etkilerden arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranını ocak ayında yüzde 76,7 olarak gerçekleştiğini belirterek, söz konusu oranın ocak ayından itibaren kademeli olarak düşüşe geçtiğini ve eylül ayında yüzde 72,8 olarak açıklanan oranın yılın en düşük seviyesi olduğunu ifade etti.
     Merkez Bankası'nın sürdürülebilir ekonomik büyüme ve enflasyonist baskıyı dengelemek için uyguladığı politikaların da, bu oranın gerilemesinde bir miktar etkili olduğunu kaydeden Batu, "Bu bağlamda teoriksel olarak veriyi incelediğimizde kapasite kullanımının yüksek olduğu dönemlerde, genellikle sanayi üretimi de artmaktadır" dedi.
     Mevsimsel etkilerden arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranında hafif gerileme gerçekleştiğini kaydeden Batu, kapasite kullanım oranının yüzde 70-80 aralığında gerçekleşmesinin, enflasyonist baskıların bir nebze azaldığını ve ileriki dönemlerde ekonomiksel olarak gelişme potansiyelinin bulunduğunu da ortaya koyduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir