Kapasite Kullanım Oranı gerilemeye devam ediyor -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Son…

  • Yazı boyutu
Kapasite Kullanım Oranı gerilemeye devam ediyor
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Son…

Kapasite Kullanım Oranı gerilemeye devam ediyor -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Son yapılan vergi artışlarının ve tapu harcı zamları son çeyrekte zaten durgun giden iç tüketim ve talebe yansımasının olumlu olmayacağını düşünüyorum"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, son yapılan vergi artışlarının ve tapu harcı zamlarının son çeyrekte zaten durgun giden iç tüketim ve talebe yansımasının olumlu olmayacağını ifade etti.
     Merkez Bankası'nın 2012 Eylül ayına ait İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı (KKO) verilerini değerlendiren Fertekligil, eylül ayı imalat sanayi kapasite kullanımı verilerinin imalat sanayindeki düşük büyümeyi yansıttığını belirtti.
     Kapasite kullanım oranının hem bir önceki aya hem de geçen yılın aynı ayına göre gerilediğini, mevsimsellikten arındırılmış rakamlarında ise bir değişim olmadığını ve düşük kapasite oranının devam ettiğini vurgulayan Fertekligil, şunları kaydetti:
     "Bu veriler bize sanayi üretimi hakkında birebir bir karşılaştırma olanağı vermese de, üretimin eylül ayında da düşük hızda büyüyeceği yönünde bir işaret veriyor. Son yapılan vergi artışlarının ve tapu harcı zamlarının da son çeyrekte zaten durgun giden iç tüketim ve talebe yansımasının olumlu olmayacağını düşünmekteyim. Ayrıca dış talep açısından ihracattaki seyrin de çok güçlü olmadığı söylenebilir. Bu bakımdan sanayi üretiminde ve genel olarak ekonomide yılın son aylarında da düşük büyüme hızının devam edeceğini öngörebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir