Kapasite kullanım oranı geriledi -Ekspres Yatırım Başekonomisti Nilüfer Sezgin: -"Yılın üçüncü…

  • Yazı boyutu
Kapasite kullanım oranı geriledi
  -Ekspres Yatırım Başekonomisti Nilüfer Sezgin:
  -"Yılın üçüncü…

Kapasite kullanım oranı geriledi -Ekspres Yatırım Başekonomisti Nilüfer Sezgin: -"Yılın üçüncü çeyreğinde kapasite kullanımının giderek azalması ekonomik aktivite açısından cesaret verici değil"

Ekspres Yatırım Başekonomisti Nilüfer Sezgin, yılın üçüncü çeyreğinde kapasite kullanımının giderek azalmasının ekonomik aktivite açısından cesaret verici olmadığını söyledi.
     Ağustos ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Sezgin, sanayi kapasite kullanım oranının bu yılın ağustos ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 76,1'den yüzde 74,3 oranına gerilediğini anımsatarak, yılın üçüncü çeyreğinde kapasite kullanımının giderek azalmasının ekonomik aktivite açısından cesaret verici olmadığını ifade etti.
     Ocak ayında yüzde 76,7 ile tepe noktasını gören kapasite kullanım oranının, daha sonraki aylarda düzenli bir düşüş kaydettiğini hatırlatan Sezgin, "Fakat yine de, kapasite kullanım oranındaki düşüş genellikle ekonomik aktivitenin gücünü anlamak açısından yetersiz kalabilir. Sonuç olarak, büyüme önündeki aşağı yönlü riskleri kabul ediyor, kapasite kullanım oranlarında görünen ekonomideki ani hız kesme göstergelerinden kaynaklanan büyüme konusundaki düşüş yönlü güncellemelere de meyilli olduğumuzu belirtiriz" dedi.
     Reel Sektör Güven Endeksi'ne ilişkin de değerlendirmede bulunan Sezgin, reel kesim güven endeksinin birbirini takip eden dört ay boyunca gerileyerek 107,3'ten 104,4 puana gerilediğini, nisan ayında tepe noktası olan 116'dan 11,6 puan düşüş kaydedildiğini, fakat buna rağmen, 100 seviyesinin üzerinde seyrediliyor olmasının ekonomik aktivitenin büyüme ile uyumlu şekilde seyrettiğini gösterdiğini söyledi.
     Alt maddelere bakıldığında, sipariş endeksinde Kasım 2010'dan beri en düşük seviye olan 84,4'e gerilemenin olduğu görüldüğüne dikkat çeken Sezgin, şunları kaydetti:
     "Bu, talep cephesinde zayıflamayı gösteriyor. Son üç ayı içeren toplam sipariş endeksinin ise Mart 2011'den beri en düşük seviye olan 106,7'ye gerilediği görülüyor. İhracat cephesinde de talep azalmaya devam etti. Fakat buna rağmen, önümüzdeki üç ay içerisinde ekonomide iyileşme beklentilerimiz var. Mevsimsellikte göz önüne alındığında, önümüzdeki üç ay içerisinde siparişlerin artması. Bunun ivmesini kaybeden ekonomik aktivitenin yeniden daha güçlü bir ekonomik büyüme iyileşmesi yönüne ilişkin bir işaret olarak görüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir