Kapasite kullanım oranı geriledi -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Veriler 3. çeyrekte…

  • Yazı boyutu
Kapasite kullanım oranı geriledi
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Veriler 3. çeyrekte…

Kapasite kullanım oranı geriledi -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Veriler 3. çeyrekte ekonominin çok iyi olmadığını, canlanma görülmediğini gösteriyor"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, imalat sanayi kapasite kullanım oranlarının 3. çeyrekte ekonominin çok iyi olmadığını ve ekonomide canlanma görülmediğini gösterdiğini söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan kapasite kullanım oranlarını değerlendiren Fertekligil, kapasite kullanımında hem geçen aya göre, hemde geçen yıla göre düşüş söz konusu olduğunu, ayrıca mevsimsellikten arındırılmış oranlarda da düşüş sürdüğünü belirterek şunları kaydetti:
     "İlk çeyrek rakamları belli. Ekonomideki büyüme 2. çeyrekte de devam ediyor ama 3. çeyrekte düzelme yok hatta biraz daha kötü. Her ne kadar kapasite kullanım oranı çok şey ifade etmese de sanayi üretimi ile bire bir orantılı değil. Veriler olumsuz bir sinyal olarak görülebilir. Bu 3. çeyrekte büyümenin çok iyi olmadığını, ekonomide canlanma görülmediğini gösteriyor."
     Gerek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gerekse de Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarının ekonominin 3. ve 4. çeyreğe ait olumsuz sinyaller verdiğini söyleyen Fertekligil, "Faiz indirimi de bunun için yapılıyor. En azından faiz koridorunun üst tarafında bir geri çekilme olacaktır. Onunla birlikte ekonomi biraz ivme kazanabilir ama çok iyi bir büyüme trendi yok bu yıl. Büyüme bu yıl yüzde 4'ün altından kapatacak diye düşünüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir