Kapasite kullanım oranı geriledi -Ekonomist Nurhan Toğuç: -"Kapasite kullanım oranı yumuşak…

  • Yazı boyutu
Kapasite kullanım oranı geriledi
  -Ekonomist Nurhan Toğuç:
  -"Kapasite kullanım oranı yumuşak…

Kapasite kullanım oranı geriledi -Ekonomist Nurhan Toğuç: -"Kapasite kullanım oranı yumuşak inişe işaret ediyor, enflasyon üzerinde bunun olumlu etkileri olabilir"

Ekonomist Nurhan Toğuç, ağustos ayı kapasite kullanım oranının bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1,8 düşüş kaydetmesi ile ilgili olarak, "Kapasite kullanım oranı yumuşak inişe işaret ediyor, enflasyon üzerinde bunun olumlu etkileri olabilir" dedi.
     Açıklanan kapasite kullanım oranlarına ilişkin AA'ya değerlendirmede bulunan Toğuç, "Bu, ekonomide yumuşak bir inişe işaret ediyor yılın geri kalan kısmında. Mevsimsellik etkilerinden arındırılmış olarak baktığımızda da 0,2 puanlık bir düşüş söz konusu. Bir miktar mevsimsel etki var tabii bu azalışın üzerinde. Ama çok da fazla değil" dedi.
     Kapasite kullanım oranında mal grupları açısından aylık performansın değerlendirmesini yapan Toğuç, "Gıdada bir artış var ve bu Ramazan ayı ile yakından ilgili. Yatırım mallarında, ara mallarda ve dayanıklı tüketim mallarında ise bir düşüş görülüyor. Yumuşak inişe işaret ediyor, enflasyon üzerinde bunun olumlu etkileri olabilir. Bunun ayrıca faiz üzerindeki baskıları azaltma yönünde bir etkisi olurken, borsayı da olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Yumuşak inişe doğru gittiğimizi görüyorum ve bu böyle bir konjonktüre göre son derece olumlu" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir