Kapasite kullanım oranı geriledi -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"Düşük gelen…

  • Yazı boyutu
Kapasite kullanım oranı geriledi 
  -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk:
  -"Düşük gelen…

Kapasite kullanım oranı geriledi -Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk: -"Düşük gelen bu veri, büyüme beklentileri açısından bir miktar olumsuz olarak algılanabilir"

Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Türk, ağustos ayında düşük gelen kapasite kullanım oranının büyüme beklentileri açısından bir miktar olumsuz algılanabileceğini söyledi.
     Açıklanan veriye ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Türk, mevsim etkisinden arındırılmış kapasite kullanım oranının bu yılın en düşük seviyesinin ağustosta görüldüğünü belirterek, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,8 puan azalarak yüzde 74,3 seviyesinde gerçekleştiğini anımsattı.
     Kapasite kullanım oranının nisan ayından sonraki en düşük seviyeye gerilediğini söyleyen Türk, şöyle devam etti:
     "Temmuz ayında ise 74,8 olarak gerçekleşmişti. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 72,8 seviyesinde gerçekleşti ve böylece mevsim etkilerinden arındırılmış kapasite kullanım oranında bu yılın en düşük seviyesi görülmüş oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış kapasite kullanım oranı en yüksek seviyesini bu yılın ocak ayında yüzde 76,7 ile görürken, temmuz ayında yüzde 73 olarak gerçekleşmişti. Geçen yılın ağustos ayında ise mevsim etkisinden arındırılmış kapasite kullanım oranı yüzde 74,6 olarak gerçekleşmişti. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında ve gıda ve içeceklerde artış görülürken, yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında düşüş görüldü. Düşük gelen kapasite kullanım oranı büyüme beklentileri açısından bir miktar olumsuz olarak algılanabilir."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir