Kapasite kullanım oranı geriledi -Ekonomist Emre Alkin: -"Ağustos ayında kapasite kullanım…

  • Yazı boyutu
Kapasite kullanım oranı geriledi
  -Ekonomist Emre Alkin:
  -"Ağustos ayında kapasite kullanım…

Kapasite kullanım oranı geriledi -Ekonomist Emre Alkin: -"Ağustos ayında kapasite kullanım oranlarının geçen yıla göre daha düşük olması şok bir gelişme değil. Fakat bunun yanında soğumanın da dozunun da iyi ayarlanması gerekiyor"

Ekonomist Emre Alkin, Türkiye'de imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının ağustos ayında geçen yılın ayı ayına göre 1,8 puan azalarak yüzde 74,3 seviyesinde gerçekleşmesi ile ilgili olarak, "Ağustos ayında kapasite kullanım oranlarının geçen yıla göre daha düşük olması şok bir gelişme değil. Fakat bunun yanında soğumanın da dozunun da iyi ayarlanması gerekiyor" dedi.
     Bugün açıklanan kapasite kullanım oranlarına ilişkin AA'ya değerlendirmede bulunan Alkin, ağustos ayında kapasite kullanım oranındaki kısmi düşüşe şaşırmamak gerektiğini belirterek, "Merkez Bankası Başkanı hafta sonu toplantısında "karayolundan devam edin" dedi. Bu ekonomik olarak bir yavaşlamaya işaret ediyor. Büyük ihtimalle Merkez Bankası'nın analiz seti, bizlerin analiz setlerinden daha iyi olduğu için onlar bu gelişmeyi bizden çok daha önce görüyorlardı. Kapasite kullanım oranın bu şekilde gerçekleşmiş olmasının ben sürpriz olarak görmüyorum. Ağustos ayı kapasite kullanım oranlarının geçen yıla göre daha düşük olması şok bir gelişme değil. Fakat bunun yanında soğumanın da dozunun da iyi ayarlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin 2012 yıl sonundaki ekonomik büyüme tahminlerine de yer veren Alkin, "Bütün dünya büyüme rakamlarının geriye doğru revize ediyor. Türkiye de bu sene yüzde 4 büyüme hedefine sahip. Benim için yüzde 2,5'dan düşük büyüme şok, yüzde 4,1'den daha büyük bir büyüme sürpriz olacaktır. Ben Türkiye için yüzde 2,5'tan daha düşük bir büyüme beklemiyorum. Kapasite kullanım oranları yüzde 70'lerin aşağısına düşmezse, sanayi üretim rakamları da çok büyük düşüşler yaşamazsa, ben yüzde 2,5'la yüzde 4,1 arasında bir ekonomik büyüme bekliyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir