Kapalıçarşı'da altının gramı 94 liraya yükseldi -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali…

  • Yazı boyutu
Kapalıçarşı'da altının gramı 94 liraya yükseldi
  -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali…

Kapalıçarşı'da altının gramı 94 liraya yükseldi -Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk: Altının ons fiyatı ve dolar'ın yükselişiyle Kapalıçarşı'da altının yükselişi yüzde 1'i aştı"

Küresel piyasalarda Avrupa Birliği'nin (AB) Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile ilgili belirlediği yardım şartlarının ardından oluşan belirsizlikle altının yükselişi hızlandı.
     Uluslararası piyasada altının onsu 1,610 dolara kadar yükselirken, Kapalıçarşıda geçen haftayı 92,70 lira seviyelerinden kapatan 24 ayar altının gramı 94,00 liraya kadar yükseldi.
     Altının seyri konusunda AA muhabirine değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk Kapalıçarşı'da cuma günü kapanışına göre yüzde 1'in üzerinde değer kazanan 24 ayar altının gramı için 93,75 - 94,00 lira seviyelerinde dalgalanmanın görülebileceğini belirtti.
     Yıldırımtürk, AB'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne 10 milyar avroluk yardım kararı sonrası banka mevduatlarından vergi alınmasını istemesiyle başlayan tedirginliğin altın fiyatının haftaya yükselişle başlamasına bahane oluşturduğunu söyledi.
     Yarın başlayacak FED toplantısında parasal genişlemeye devam kararı alınacağı beklentisinin de altın fiyatına destek olduğunu ifade eden Yıldırımtürk, "Altın sabah saatlerinde Uzakdoğu ve Asya Borsalarında 1.609 Dolar/Ons'a kadar yükseldikten sonra aynı borsalarda 1.596 Dolar/Ons'a kadar da geriledi. Avrupa Borsalarında yeniden 1.600 Dolar/Ons'un üzerinden işlem gören altın, New York Borsası açılışı sonrası yeniden yükselişe geçti ve 1.610 Dolar/Ons'u aştı" dedi.
     İç piyasanın gündeminde Hazine'nin bugün iki ve yarın da iki ayrı vadedeki iç borç ihalesi ve çarşamba günü yapacağı 8,6 milyar liralık itfasının yer aldığını belirten Yıldırımtürk, bu gelişmeler ve paritenin de etkisiyle önce doların TL'ye karşı değer kazandığını ardından Kapalıçarşı Altın Piyasasında 24 ayar altının New York Borsasının açılışı sonrası yükselişi yüzde 1'i aşarak 94,00 liraya ulaştığını dile getirdi. Yıldırımtürk 24 ayar altının gramının 93,75 - 94,25 lira aralığında dalgalanabileceği tahmininde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir