Kanada-Türkiye Ticaret Odası İcra Direktörü Enes Kula: "İki ülke arasındaki ticaret rakamları,…

  • Yazı boyutu
Kanada-Türkiye Ticaret Odası İcra Direktörü Enes Kula:
  "İki ülke arasındaki ticaret rakamları,…

Kanada-Türkiye Ticaret Odası İcra Direktörü Enes Kula: "İki ülke arasındaki ticaret rakamları, uzun zamandan sonra ilk kez Türkiye lehine değişti"

Kanada-Türkiye Ticaret Odası İcra Direktörü Enes Kula, iki ülke arasındaki ticaret rakamlarının, uzun zamandan sonra ilk kez Türkiye lehine değiştiğini belirterek, "Anadolu insanı sonunda ticareti öğrendi" dedi.
     Aynı zamanda Kanada Kalkınma Bankası'nın (BDC) Toronto Yatırımlar Bölge Sorumlusu da olan Kula, Kanada-Türkiye arasındaki ticaret rakamlarını AA'ya değerlendirdi.
     Anadolu tüccarının sonunda ticareti öğrendiğini belirten Kula, "Bu kesim artık üretiyor, satıyor ve ihracat yapıyor" diye konuştu. Türk tüccarının dünya ile bütünleşmesinin, son 10 yılda inanılmaz gelişme kaydettiğini ifade eden Kula, şunları söyledi:
     "Türk ticaretinin gelişimi, yıllar önce bu işe kendilerini adayan ve 'akıncılar' diyebileceğimiz grupla başladı. Bunlar, Türk iş adamlarının yolunu açtılar. 2012'ye geldiğimizde Türk iş adamlarının, Anadolu insanının ticaret yapmayı öğrendiklerini görüyoruz. Türk iş adamları artık tereciye tere satar hale geldi. 2012 rakamlarına baktığımızda, Türkiye'den Kanada'ya ham petrol ihracatı olduğunu görüyoruz. Bu çok gurur verici."
     Türkiye'nin ticaretteki başarısının en önemli etkenlerinden birinin Türk Hava Yolları olduğunun altını çizen Kanada Türkiye Ticaret Odası İcra Direktörü Enes Kula, "Gidemediğin yer senin değildir düsturu ile hareket eden THY, iş adamlarının önünü açtı. Türkiye'nin Kanada ile olan ticaretinin bu duruma gelmesi, THY'nin Toronto'ya seferlere başlaması ile eş zamanlıdır. Bu durumun başka ülkeler için de geçerli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
     Daha önce ihracatının yüzde 60'tan fazlasını Avrupa'ya yapan Türkiye'nin rotasını krizlerle boğuşan Avrupa'dan Kuzey Afrika'ya, Kuzey Amerika'ya çevirdiğini anlatan Enes Kula, "Herkesin düşecek beklentisi içine girdiği Türkiye ihracatı, bu çabaların ardından artış gösterdi. Artık Türkiye'de iş adamı portresi de değişti. Ben, az zamanda, 10 yılda çok işler başarıldığına inanıyorum. Görüşmeleri devam eden serbest ticaret anlaşması da imzalanınca, Türkiye-Kanada arasındaki ticaret çok farklı boyutlara ulaşacak" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir