Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri Uluslararası Konferansı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri Uluslararası Konferansı
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı…

Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri Uluslararası Konferansı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan: -"Bundan sonraki 2 nükleer santral de kamu-özel sektör ortaklığı ile yapılacak" -Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Zararsız: -"4 yıl içinde hedeflerimize ulaşabilmek için 29 milyar lirası yapım, 3,8 milyar lirası da donatım olmak üzere 32,9 milyar lira civarında bir finansmana ihtiyacımız var"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Akkuyu'nun dışında planlanan 2 nükleer santralin kamu-özel ortaklığı modeli ile yapılmasının planlandığını bildirdi.
     Ankara Crowne Plaza Hotel'de düzenlenen, Türkiye'de Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri Projeleri Uluslararası Konferansı'nda konuşan Mercan, "kürek çeken değil, dümen tutan devlet" anlayışıyla Türkiye'de kamu-özel sektör işbirliğinin 1990'lı yıllarda başladığını söyledi.
     Enerji sektöründe kamu-özel ortaklığının benimsenen ve uygulanan bir model olduğunu anlatan Mercan, bu çerçevede özellikle elektrik üretiminde özel sektörün payının giderek attığını belirtti.
     Türkiye'nin ilk nükleer santralının tamamen özel sektör finansmanıyla ve belli satın alma garantileri olmak koşuluyla yapılacağını kaydeden Mercan, "İkinci santralin görüşmeleri 3-4 ülke ile devam ediyor. Bu görüşmelerde inşallah bu yılın sonuna kadar bir sonuç elde edilebilir. Daha sonra da sıra 3'üncü nükleer santrale gelir. Buradaki model kamunun da belli oranda elini taşın altına koyması ve yine satın alma garantileri şeklinde olacak. Yani EÜAŞ'ın belli bir oranda sermaye payı olacak. Bundan sonraki 2 nükleer santral de kamu-özel ortaklığı ile yapılacak" dedi.
     Türkiye'nin halen 53 bin megavat(MW) düzeyinde bulunan kurulu gücünün 2030 yılına kadar 150-155 bin MW'ye ulaştırılması gerektiğine işaret eden Mercan, büyük projelerin kamu-özel sektör işbirliği ile yapılabilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
     Mercan, şöyle konuştu:
     "Enerji sektöründe önümüzdeki 10-15 yıl içinde ortalama 10-15 milyar dolar aralığında yeni yatırıma ihtiyacımız var. Kömürde yeni bir ihale usulüne başlandı. Kömür rezervini devlet verecek karşılığında üretici firma devlete belli bir miktar elektriği verecek. Yine Türkiye'nin batısındaki projeler üzerinde çalışılıyor. Bu projelerle ilgili kamu-özel işbirliği geliştirilebilir. Amacımız, enerji yatırımlarında kamunun payını azaltmak, özel sektörün payını artırmak. Bu arada piyasayı olabildiğince liberalleştirmek.
     Doğalgaz üretmeyen ülkelerde yıllık tüketimlerinin yaklaşık yüzde 15-20'si arasında depo kapasitesi olması gerekirken, Türkiye'nin şu anda depo kapasitesi 2,5-3 milyar metreküp civarında. Bu alanda da yeni projeler geliştirebiliriz. TPAO'nun hem yurtiçinde hem de yurtdışında geliştirdiği projelerle ilgili iş ortaklıkları var. Burada da özel sektörle işbirliğine hazır olduğumuzu söylüyorum."
    
     -MEB Müsteşarı Zararsız-
    
     Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Emin Zararsız da konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de eğitim sisteminde çok önemli değişikliklerin yapıldığını, 8 yıl olan zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkartıldığını, ilköğretime başlama yaşının da 1 yaş aşağı çekildiğini hatırlattı.
     Türkiye'de 24 yaş üstü nüfusun ortalama eğitim süresinin 6,1 yıl olduğunu kaydeden Zararsız, Türkiye'de 41 bin 764 adet okul bulunduğunu, okullarda derslik başına ilköğretimde ortalama 30, orta öğretimde ise ortalama 31 öğrenci düştüğünü söyledi. Okul bazında bu ortalamanın çok altında veya çok üstünde sınıf mevcutları ile karşı karşıya bulunduklarını belirten Zararsız, ayrıca 6 binin üzerinde okulun da sabahçı, öğlenci şeklinde eğitim verdiğini bildirdi.
     Zararsız, "Eğitimin zorunluluk süresi 12 yıla çıkarıldığı için ilk, orta ve lise kademelerinde yüzde 100 okullaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca okulların müstakil binalarda ve tekli eğitim-öğretim yapmasını hedefliyoruz. Sınıf başı 30 olan öğrenci mevcudumuzun her bir ilimizde ve okulumuzda gerçekleşmesini arzu ediyoruz" dedi.
     Bu hedeflere 4 yılda ulaşabilmek için 29 milyar lirası yapım, 3,8 milyar lirası da donatım olmak üzere 32,9 milyar lira civarında finansmana ihtiyaç bulunduğunu anlatan Zararsız, bunun da sadece kamu kaynaklarıyla yapılmayacağını, özel sektör yatırımlarına mutlaka ihtiyaç olduğunu vurguladı.
     Bakanlığın 2013 yılı bütçesinin 47,5 milyar lira olduğunu, fakat bunun önemli bir bölümünün personel harcamaları için kullanılacağını, önümüzdeki yıl Fatih Projesi hariç yatırımlara ayrılan ödeneceğin 3 milyar lira olduğunu ifade eden Zararsız, "Yıllık 3 milyar lira ile 32,9 milyar liralık yatırımın karşılanması imkansız. Dolayısıyla başka modeller aramak durumundaydık. Bunun için kamu-özel ortaklığı modelinin eğitim sektöründe de uygulanabilmesi için gerekli mevzuat düzenlemelerini yaptık" diye konuştu.
     Zararsız, eğitim alanında yatırım yapacaklara KDV istisnasından, Hazine garantisine, finans sağlayıcılara müdahale hakkı, kira ve hizmet ödeme garantisine kadar birçok kolaylığın sağlandığına dikkati çekerek, ayrıca eğitim alanında yapılan yatırımların hangi bölgeye yapılırsa yapılsın yeni teşvik sisteminde 5'inci bölgeye uygulanacak teşviklerden yararlanacağını bildirdi.
     Bakanlık olarak kamu-özel modeliyle yatırım yapılabilecek alanları tespit etmeye başladıklarını da söyleyen Zararsız, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Türkiye'de eğitim sektöründe özel sektörün yatırım yapabileceği çok geniş bir alan bulunmakta. Çünkü Türkiye hızla eğitim alanındaki açığını kapatma kararını verdi. Bu konuda yasal düzenlemeleri de yaptı. Yatırımcı açısından cazip olacağını düşündüğümüz geniş ve bakir alanlar bulunuyor. Şu an itibariyle ülkemizde 54 ilimizde 114 adet muhtelif büyüklerde eğitim kampüsü inşa etme imkanı bulunduğunu tespit ettik. Geriye kalan illerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 54 ilden 33'ünde tespit edilen alanların hiçbir problemi bulunmuyor. Bunlardan 8 alanla ilgili birkaç gün içinde ihale duyurusu yayımlanacak. Her eğitim kampüsünün ortalama yatırım tutarının 50-60 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor."
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir