Kamu konutlarının kiraları belirlendi -Yurtiçinde bulunan kaloriferli kamu konutlarının aylık…

  • Yazı boyutu
Kamu konutlarının kiraları belirlendi
  -Yurtiçinde bulunan kaloriferli kamu konutlarının
  aylık…

Kamu konutlarının kiraları belirlendi -Yurtiçinde bulunan kaloriferli kamu konutlarının aylık metrekare kira bedelleri 2,67 lira oldu

Kamu Konutları Kanunu kapsamındaki konutların aylık kira bedelleri yeniden belirlendi.
     Maliye Bakanlığı'nın, "Milli Emlak Genel Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Tebliğe göre, kamuya ait lojmanların 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren aylık metrekare kira bedelleri şöyle gerçekleşecek:
    
     -Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 1,30 lira
     -Kalorifersiz konutlarda 2,03 lira
     -Kaloriferli konutlarda 2,67 lira
    
     Öte yandan, kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılandığı konutlardan metrekare başına 0,24 lira ilave kira bedeli alınacak.
     Elektrik ve su bedellerinin tespitinde, kurumlarca yapılan gerçek giderlerin dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak. Sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin de hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,54 lira, su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,54 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,09 lira metrekare başına kira bedeli tahsil edilecek.
     Ayrıca, konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında su kaynaklarından (kuyu, artezyen, kaynak suyu vb.) karşılanıyor olması halinde 0,27 lira ilave kira bedeli tahsil edilecek.
    
     -Yakıtı kurum tarafından tedarik edilen lojmanlar-
    
     Yakıt maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak, 2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından, yakıtı kurum tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan, ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda bağımsız bölümün tüketim miktarı oranında, ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda ise her bir metrekare için 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren 1,09 lira yakıt bedeli tahsil edilecek.
     Ayrıca, yakıtı kurumlarca tedarik edilen kamu konutlarında, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurumlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren 0,11 liraya tahsil edilecek.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir