Kamu İhale Kurumu Başkanı Gürses: -"Kamu alımları alanında Kore Kamu İhale Hizmetleri Kurumu…

  • Yazı boyutu
Kamu İhale Kurumu Başkanı Gürses:
  -"Kamu alımları alanında Kore Kamu İhale 
  Hizmetleri Kurumu…

Kamu İhale Kurumu Başkanı Gürses: -"Kamu alımları alanında Kore Kamu İhale Hizmetleri Kurumu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunup, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşacağız" -"Etkin, saydam ve rekabete açık bir kamu alım sistemi, kamu kaynaklarının etkin kullanımı için büyük önem arz ediyor"

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Mahmut Gürses, Kamu alımları alanında Kore Kamu İhale Hizmetleri Kurumu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunacaklarını, bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklarını söyledi.
     Kamu İhale Kurumu ile Kore Cumhuriyeti Kamu İhale Hizmetleri arasında işbirliğini artırmak amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.
     İmza töreninde konuşan Gürses, kamu alımlarının bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın içinde önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, "Etkin, saydam ve rekabete açık bir kamu alım sistemi, kamu kaynaklarının etkin kullanımı için büyük önem arz ediyor" dedi.
     Gürses, Türkiye ile Kore'nin dost ve müttefik iki ülke olduğunu da vurgulayarak, Kore ile kamu alımları alanında görüşmelerde bulunmak üzere ziyaretlerde bulunduklarını ve işbirliğini arttırmak için mutabakat zaptı imzalamaya karar verdiklerini söyledi.
     Bu mutabakat zaptının her iki ülkenin kamu alımları sistemlerinin gelişimine katkıda bulunacağının altını çizen Gürses, "Kamu alımlarına ilişkin şikayet inceleme sistemi, sertifikasyon sistemi, kamu ihale politikaları, elektronik ihale sistemi, ürün sayısallaştırma ve katalog sistemi, istatistik sistemleri ve veri ambarları ile kamu alımlarını ilgilendiren diğer alanlarda işbirliği faaliyetleri geliştireceğiz" diye konuştu.
     Gürses ayrıca, bu mutabakat metni çerçevesinde kamu alımları alanında Kore Kamu İhale Hizmetleri Kurumu ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunacaklarını, bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklarını ifade etti.
    
     -"Mesafe olarak uzak ilişki bakımından yakınız"-
    
     Kore Cumhuriyeti Kamu İhale Hizmetleri Kurumu Başkanı Ho-in Kang da Kore İle Türkiye'nin mesafe olarak uzak ama ilişkiler bakımından birbirine yakın ülkeler olduğunu, 1950 yıllarında Kore Savaşına gönüllü olarak katılan Türk askerlerinin olmaması durumunda Kore'nin bugün böyle olamayabileceğini kaydetti.
     İki ülkenin birbirinin kamu alımları sistemini daha iyi tanımasının, tarafların kamu alımları sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayacağını belirten Kang, Kamu özel iş birliği projelerinde de birlikte çalışabileceklerini dile getirdi.
     Kang, 2002 dünya kupasındaki maçları da anımsatarak, o maçlarda Koreli taraftarların Türk bayrakları salladığını da ifade etti.
     Konuşmaların ardından Gürses ve Kang protokolü imzaladılar.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir