Kamu İç Denetçi Sertifikası'nın derecelendirilmesi -Derecelendirmeye ilişkin puanlama usullerinde…

  • Yazı boyutu
Kamu İç Denetçi Sertifikası'nın derecelendirilmesi 
  -Derecelendirmeye ilişkin puanlama usullerinde…

Kamu İç Denetçi Sertifikası'nın derecelendirilmesi -Derecelendirmeye ilişkin puanlama usullerinde değişiklik yapıldı

Kamu İç Denetçi Sertifikası'nın derecelendirilmesine ilişkin puanlama usullerinde değişiklik yapıldı.
     Maliye Bakanlığı İç Denetim Koordinasyon Kurulu'nun "Kamu İç Denetçi Sertifikasının Derecelendirilmesine İlişkin Esas ve Usullerde Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Buna göre, önceki kararda yer alan "iç denetim birim yöneticisi/yöneticileri" ibareleri "iç denetim birimi başkanı/başkanları" şeklinde değiştirildi.
     Yeni karara göre, Kamu İç Denetçi Sertifikası, ilgili maddede belirlenen kriterler çerçevesinde ilgili idarenin teklifi üzerine İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından derecelendirilecek.
     Sertifika derecelendirilmesine ilişkin puanlama iç denetim birimi başkanının teklifi üzerine üst yönetici tarafından, iç denetim birimi başkanı görevlendirilmemişse doğrudan üst yönetici tarafından yapılacak.
     İdareler puanlamaya ilişkin değerlendirmelerinde iç denetçilerin çalışmaları, hizmet içi eğitim etkinliklerine katılımı ve başarısını dikkate alacak.
    
     -Puanlama kriterleri-
    
     Meslek içi eğitim programlarının her bir saatlik bölümü (0,25) katsayısıyla çarpılmak suretiyle toplam puan hesaplanacak. İlgili idarenin görev alanına giren konularda düzenlenen eğitimler için en fazla 5 puan, meslek içi eğitimlerden de toplamda en fazla 20 puan toplanabilecek.
     Ayrıca, iç denetim birimlerinin kendi bünyelerinde düzenlemiş oldukları meslek içi eğitimler sonucunda, eğitimlere eğitimci veya katılımcı olarak katılan iç denetçilerin almış oldukları katılım belgesi veya sertifikalar, puanlamada dikkate alınmayacak.
     Mesleki faaliyetler, düzenlenen raporlar ve diğer çalışmalardan oluşacak. Düzenlenen raporlardan en fazla 40 puan, diğer çalışmalardan en fazla 10 puan toplanabilecek. İç denetçiler, yazdıkları her bir nihai denetim raporundan 2,5 puan, inceleme raporundan ise 2 puan kazanacaklar.
     İç denetçiler, sertifika derecelendirme döneminde tamamlanmış olması kaydıyla denetim plan ve programının hazırlanması çalışmalarından 1 puan alacaklar.
     Sertifika derecelendirme döneminde alınmak şartıyla, ilgili her bir başarı belgesi ve takdirnamelerden 2,5 puan alınabilecek. Söz konusu belgelerden en fazla 5 puan toplanabilecek.
     Başarı belgeleri ve takdirnamelerin, Devlet Memurları Kanunun ilgili maddesine göre veya ilgili personel mevzuatında öngörülen ilgilinin mesleğindeki başarısını ortaya koyan takdirname ve başarı belgelerinin mevzuatında vermeye yetkili amirler veya 5018 sayılı Kanuna göre belirlenen üst yöneticiler tarafından verilmesi gerekecek.
     İç denetçiler, meslek içi eğitim konuları ve ilgili idarenin görev alanına giren konularda eğitici olarak katıldıkları eğitimlerden, görevlendirildiklerine ilişkin resmi onay/yazıyı da eklemek şartıyla, her saat için 0,5 puan kazanacaklar. Eğiticilik faaliyetlerinden en fazla 5 puan toplanabilecek.
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir