Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya: -"Türk yatırımcıları için Kamerun'da yer var. Farklı…

  • Yazı boyutu
Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya:
  -"Türk yatırımcıları için Kamerun'da yer var. Farklı…

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya: -"Türk yatırımcıları için Kamerun'da yer var. Farklı sektörlerde bu fırsata sahipsiniz" -"Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülke" -"Türkiye tarafından ikili ticaret hacmimize 500 milyon dolar gibi bir hedef konulmasından çok mutlu oldum. Buna ulaşabileceğimizi düşünüyorum" -"Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz"

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya, Türk işadamlarını Kamerun'da iş yapmaya davet ederek, "Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülkedir. Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz" dedi.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu'nda açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Biya, Kamerun'un Orta Afrika pazarına açılan bir kapı olduğunu belirterek, Türk işadamlarına Kamerun'da yatırım yapmaları davetinde bulundu.
     Türkiye'ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine geldiğini anlatan Biya, "Türkiye ile yakın ilişkilerimiz var. Son zamanlarda bu ilişkilerin daha da derinleştiğini sevinerek görüyorum. Sınırlar ötesi bütün ticaret ilişkilerinin kolaylaştırılması için gerekli önlemleri aldık. Türk yatırımcıları için Kamerun'da yer var. Farklı ekonomik sektörlerde bu fırsata sahipsiniz" diye konuştu.
     Kamerun'un Türkiye'yi yakın bir ortak olarak gördüğünü vurgulayan Biya, "Kamerun dış ortaklarına güvenmektedir. Türkiye kapasite anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ülkedir. Türkiye tarafından ikili ticaret hacmimize 500 milyon dolar gibi bir hedef konulmasından çok mutlu oldum. Buna ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Farklı hizmetler ve yatırımlarınız için gerekli güvenliği size sağlayacağımızı belirtmek isterim" şeklinde konuştu.
    
     -"Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz"-
    
     Zengin tarım alanlarına sahip Kamerun'un yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğunu belirten Biya, "Bizim tarım alanında ve farklı alanlarda büyük bir potansiyelimiz var. Muz, kahve, pamuk, kakao, şeker pancarı, kauçuk ve çay gibi çok farklı ürünlerimiz bulunmaktadır. Önemli projeler yapmak istiyoruz. Altyapı, tarım, madencilik gibi alanlarda birlikte çalışabiliriz. Bütün bu çalışmalar bizi 2035'te gelişmiş bir ekonomi haline getirebilir" değerlendirmesini yaptı.
    
     -"Barajlar, santraller, yol ve turizm tesisi inşaatları yapılabilir"-
    
     Toplantıda konuşan Kamerun Ekonomi Planlama ve Bölgesel Gelişim Bakanı Emmanuel Djoumessi Nganoui ise Türk işadamları ile daha çok ortak projede yer almak istediklerine dikkati çekerek, "İnşaat, turizm tarım alanlarında yatırımlar yapabiliriz. Enflasyon oranımız yüzde 3 civarında. 2013 yılındaki yatırım bütçemiz, tüm bütçemizin yüzde 30'una denk düşmektedir. Kamerun gelişmekte olan bir ülke. Hidroelektrik barajlar, santraller, yol ve turizm tesisi inşaatları yapılabilir" dedi.
    
     -"Kamerun'a gelin, ister kamu ihalelerine girin ister özel sektöre yatırım yapın"-
    
     Kamerun'un Afrika kıtasındaki stratejik rolüne işaret eden Nganoui, "Kamerun'un Afrika'da stratejik önemde merkezi bir konumu var. Afrika'da pazarınızı geliştirerek 300 milyon kişiye ulaşabilirsiniz. Bu pazar bizim için önemli bir cazibe kaynağı. Barış içerisinde yönetilen, dinamik bir ekonomimiz var. Gelin Kamerun'a yatırım yapın. İsterseniz kamu ihalelerine, isterseniz özel sektöre yatırım yapabilirsiniz" şeklinde konuştu.
    
     -"Türkiye dünya ekonomisi için anahtar bir ülke"-
    
     Kamerun asıllı Galatasaray ve Trabzonspor'un eski futbolcusu Rigobert Song da, Türk işadamlarını Kamerun'da yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere ülkesine davet etti.
     Song, Türk işadamlarına, "Profesyonel bir futbol oyuncusu olarak yıllar önce buraya geldim. Türkiye bugün dünya ekonomisinde anahtar bir ülke konumunda. Özellike başarıyla gerçekleştirdiği inşaat projeleri son derece önemli. Bu anlamda Kamerun'daki yatırımlar değerlendirilebilir. Kamerun sizin için potansiyel bir pazar olabilir" çağrısında bulundu.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir