Kalkınma Bankası'na 100 milyon dolarlık finansman

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bankası'na 100 milyon dolarlık finansman

Kalkınma Bankası'na 100 milyon dolarlık finansman

Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) ile Japan Bank for International Cooperation (JBIC) arasında Türkiye'de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarına kaynak sağlamak üzere 100 milyon dolar tutarında uzun vadeli kredi anlaşması imzalandı.
     TKB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, JBIC Green programı kapsamında Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde sağlanan ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation'ın da (SMBC) fon sağlayıcı olduğu 100 milyon dolar tutarındaki kredi anlaşmasının imza töreni Ankara'da gerçekleştirildi.
     İmza töreninde konuşan Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan, 2012 yılı sonu itibariyle TKB tarafından yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarıyla ilgili 140 adet projenin değerlendirildiğini bildirdi. Kurulu kapasitesi 1.387 megavat (MW) olan 94 projeye 3,1 milyar lira karşılığı kredi tahsisi yapıldığını ifade eden Pehlivan, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine TKB'nin verdiği önemin sürdüğünü vurguladı.
     Pehlivan, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak her adımın değerli olduğunu belirterek, bu tür finansman işlemlerinin kalkınma bankacılığının faaliyet alanları arasında yer bulduğunu kaydetti.
     Son yıllarda sağlanan yaklaşık 1,5 milyar dolar dış kaynağın bu yıl içindeki yeni kaynaklarla beraber 2013 sonunda yaklaşık 2 milyar dolara ulaşacağının altını çizen Pehlivan, bankanın tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı isabetli projeleri finanse etmeye özen gösterdiğine işaret etti. Pehlivan, megavat başına yatırım maliyetlerinde yaşanan düşüş ve yeni düzenlemeler sayesinde gelecek dönemde güneş ve rüzgar kaynaklı yenilenebilir enerji projelerinde bir miktar artış beklediklerini ifade etti.
     Türkiye Kalkınma Bankası, JBIC'den sağladığı uzun vadeli kaynak ile çevre ve topluma olumsuz etkileri sınırlı, iklim değişikliğini önleme ve sera gazı salınımını azaltmaya yönelik, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarını uygun geri ödeme koşulları ile finanse edecek.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir