Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Yeni teşvik sistemi, Cumhuriyet tarihinde ilan edilmiş en güçlü teşvik…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Yeni teşvik sistemi, Cumhuriyet tarihinde
  ilan edilmiş en güçlü teşvik…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Yeni teşvik sistemi, Cumhuriyet tarihinde ilan edilmiş en güçlü teşvik sistemidir"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yeni teşvik sisteminin, Cumhuriyet tarihinde ilan edilmiş en güçlü teşvik sistemi olduğunu belirtti.
     Bitlis'te bulunan Bakan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sadece kamu yatırımlarıyla bir bölgenin kalkınmasının mümkün olmadığını ifade ederek, işin önemli kısmını özel sektör yatırımlarının oluşturduğunu söyledi.
     Bu konuda da devlet olarak yeni teşvik sistemini ilan ettiklerini anımsatan Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Yeni teşvik sistemi, Cumhuriyet tarihinde ilan edilmiş en güçlü teşvik sistemidir. Türkiye'yi gelişmişlik düzeyine göre 6 bölgeye ayırdık. Bitlis'in de içinde bulunduğu 15 ilimizi 6'ncı bölgeye koyduk. Yani en yüksek düzeyde teşvik alan illerin olduğu bölge 6'ncı bölgedir.
     Bu sistemde katma değer vergisi istisnasından gümrük vergisi muafiyetine, arsa yeri tahsisinden yatırım indirimi dediğimiz vergi indirimlerine, işgücü üzerindeki sigorta primlerinden işçi primlerine kadar çok çeşitli teşvikler getiriyoruz. Bir yatırımcı, yatırımının daha fazlasını zaman içinde geri alıyor. Dolayısıyla bu teşvik sisteminden mutlaka istifade edilmesi lazım. Bu adeta bir kampanya. Bu ve önümüzdeki yıl en yüksek düzeydeki teşvikler 2012-2013 dönemindedir. 2014 yılında teşvik sisteminin dozajı düşüyor.
     Bir de şöyle güzel bir uygulama getirdik. Örneğin işadamının bir başka yerde vergisi var. Başka bir yere yatırım yaptığı zaman o yerdeki vergisinden düşme imkanımız var. Bu gerçekten çok önemli."
     Bölgeye yatırım yapmak isteyen işadamlarının bu teşvik sisteminden yararlanması tavsiyesinde bulunan Yılmaz, yatırımcıları, bu sistemle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine karlı yatırım yapmaya teşvik ettiklerini bildirdi.
     Yılmaz, işadamlarının bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini vurgulayarak, "Sadece devlet yetmez. Bitlis'te kalkınma ajansımız var. Ajans, girişimcilere yatırım imkanlarını tanıtacak ve anlatacak. Bitlis'in potansiyelini herkese anlatmamız lazım" dedi.
    
    
    

Bu haberi 395 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir