Kalkınma Bakanı Yılmaz Van'da: "Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de işsizliğin yüzde 8,9 düzeyine…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz Van'da:
  "Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de işsizliğin 
  yüzde 8,9 düzeyine…

Kalkınma Bakanı Yılmaz Van'da: "Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de işsizliğin yüzde 8,9 düzeyine gerilediğini görüyoruz, bu çok sevindirici" -"Genç nüfusumuzu çok iyi eğitip, yetiştirip, geleceğe hazırlamamız lazım"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de işsizliğin yüzde 8,9 düzeyine gerilediğini görüyoruz, bu çok sevindirici" dedi.
     Van'a gelen Kalkınma Bakanı Yılmaz, beraberinde Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici ve Fatih Çiftçi ile Urartu Müzesi inşaatında yaptığı incelemenin ardından Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nda (DAKA) düzenlenen toplantıya katıldı.
     Toplantı sırasında meydana gelen 4.0 büyüklüğündeki deprem sırasında binanın dördüncü katında olan Bakan Yılmaz, çıkışta gazetecilerin depremle ilgili sorularını yanıtladı.
     Bingöllü olduğu için depreme alışık olduğunu bildiren Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
     "Önemli olan bizim sağlam zeminlerde, tekniğine uygun, deprem koşullarına uygun yapılaşmayı sağlamamızdır. Bunu yaptıktan sonra Allah'ın izniyle bir sorun, bir sıkıntı kalmıyor. Bu sorunu gündelik hayatında sürekli yaşayan ülkeler var. Geçmişi hiçbir zaman unutmamamız, dersler çıkarmamız lazım. Çok acı yaşadık ve bu acılardan ders çıkarmamız, gelecekte bir daha öyle acılar yaşamamak için her kesimin çok daha duyarlı davranması lazım. Ben bu bilincin Van'da oluştuğuna inanıyorum. İnşallah bu bilinçle önümüzdeki yıllarda da çok daha iyi bir yapı stoku oluşacak Van'da. O zaman bu tür şeylerden hiç bir endişe etmemize gerek kalmayacak. Bu işlerin haber değeri bile olmayacak."
    
     -İşsizlik Türkiye ortalamasının altında
    
     Daha sonra Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü'ne geçen Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, istatistiklerine bakıldığı zaman Van'ın çok farklı bir yere geldiğini ifade ederek, Van'ın 2011 yılındaki deprem sonrası çabuk toparlanarak, deprem öncesi konumundan çok daha iyi bir noktaya geldiğini söyledi.
     Deprem sonrası yüz binlerce insanın göç ettiğini ancak kısa sürede kentin toparlandığını vurgulayan Bakan Yılmaz, şöyle dedi:
     "2011 yılı deprem öncesi nüfus 1 milyon 22 bin iken, 2012 yılı sonunda nüfus 1 milyon 51 bin oldu. Bu deprem yaralarının sarıldığına, göçün tersine döndüğüne dair en açık göstergedir. Ayrıca nüfus ve konut araştırması gerçekleştirdik. Van ilinde 2011 yılında işsizlik oranı 9,8, iş gücüne katılım yüzde 43 ve istihdam oranı yüzde 39 oldu. Van, Muş, Bitlis ve Hakkari bazında açıklanan rakamlara baktığımız zaman yine işsizliğin yüzde 8,9 düzeyine gerilediğini görüyoruz, bu çok sevindirici. Türkiye genelinde işsizlik 9,2'dir. İşsizlik bölgede 0,3 düzeyinde de olsa Türkiye ortalamasının altına inmiş durumda. Bu yine deprem yaralarının sarıldığına, burada ciddi bir ekonomik aktivitenin başladığına dair en önemli göstergelerinden birisidir. İşsizlik oranında 2011'e göre yüzde 3,4 bir gerileme söz konusu. Bu son derece sevindirici" dedi.
    
     -"2050'lerde Türkiye nüfusu 93,5 milyona çıkıyor"-
    
     TÜİK'in 26 bölge bazında hizmet veren bir kurum olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, TÜİK'in ilk defa Türkiye'de 2075 yılı için nüfus tahmini yaptığını söyledi.
     Daha önce bu kadar uzun zamanlı tahmin yapmadıklarını ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "2050'lerde Türkiye nüfusu 93,5 milyona çıkıyor, 2075'lerde nüfusumuz 89 milyona geriliyor. Buna dönük tedbirler, tartışmalar yapılıyor. Bir taraftan da illerimizin 2023'e kadar nüfusunu tahmin ettik. Böyle bir şey daha öncede hiç yapılmamıştı. Van'a baktığımız zaman bugün 19. il konumunda. Ama nüfus artış hızı oldukça yüksek ve Türkiye ortalamasının üstünde. 2023'te inşallah 1 milyon 300 bini aşmış olacağız. Ben inanıyorum ki; Van'da, çok daha güçlü bir ekonomik faaliyetle, çok daha iyi huzur ortamıyla bu rahat bir şekilde 1,5 milyona çıkar diye inanıyorum. O zaman ilk 15'e Van çok rahat bir şekilde girecek demektir. Van'da büyük bir potansiyel ve genç bir nüfus var."
     Türkiye'nin yaş ortalamasının 30'u geçtiğini, ancak Van'ın 20 yaş civarında olduğunu ifade eden Yılmaz, "Türkiye genç bir nüfusa sahip. Ama bu bölgelerimiz çok daha genç bir nüfusa sahip. İşte bizim bu avantajımızı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Genç nüfusumuzu çok iyi eğitip, yetiştirip, geleceğe hazırlamamız lazım" dedi.
    
    
    

Bu haberi 421 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir