Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Türkiye'de ilk kez bu kadar güçlü bir teşvik sistemi hayata geçirildi…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Türkiye'de ilk kez bu kadar güçlü bir teşvik sistemi
  hayata geçirildi…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Türkiye'de ilk kez bu kadar güçlü bir teşvik sistemi hayata geçirildi ve işadamlarımızın yatırım yapması için gerçekten büyük bir fırsatlar var"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de ilk kez bu kadar güçlü bir teşvik sisteminin hayata geçirildiğini belirterek, "İşadamlarımızın yatırım yapması için gerçekten büyük fırsatlar var" dedi.
     Bingöl'deki temaslarının ardından Ankara'ya gitmek üzere karayoluyla Muş'a gelen Bakan Yılmaz, Muş Havaalanı'na geçti.
     Burada Vali Vekili Çetin Kılıç, AK Parti Muş Milletvekili Muzaffer Çakar, Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, AK Parti İl Başkanı Halis Saltık ve partililer tarafından karşılanan Yılmaz, VIP salonunda bir süre dinlendi.
     Bakan Yılmaz, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 bölgeli sisteme göre hazırlanan yeni teşvik programının 6. bölgesindeki illerin hemen hepsinin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunduğunu söyledi.
     Yatırımcıların bu teşvik sistemine ciddi ilgi gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Türkiye'de ilk kez bu kadar güçlü bir teşvik sistemi hayata geçirildi ve işadamlarımızın yatırım yapması için gerçekten büyük fırsatlar var. Bazı illerde yatırımcıya arazi tahsis etmekte büyük sıkıntı yaşanıyor. Bir hantal sistem söz konusu değil. Bu aslında bir kampanya, seneye ve gelecek seneye özellikle teşviklerimizin dozajı yüksek olacak. Ondan sonra yine devam edecek ama bir miktar teşviklerin dozajında gerileme olması mümkün. Dolayısıyla yatırımcıların bu dönemi kaçırmamalarını tavsiye ediyorum."
     Bakan Yılmaz, yatırım yapılacak bölgelerde genç bir nüfus olduğuna dikkati çekerek, "Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde ciddi bir emek gücü var. Bütün Türkiye'ye baktığımız zaman yaş ortalaması 30'a yaklaşıyor. Bu bölgelerde ise yaş ortalaması 20'lere düşüyor. Bu genç nüfus ciddi bir avantaj" diye konuştu.
     Türkiye'nin 2010 yılında yüzde 9.2, 2011'de yüzde 8.5 bir büyüme sağladığına işaret eden Yılmaz, bu rakamın dünyada az rastlanır ölçekte bir büyüme olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin OECD ülkeleri içinde 2 yıl peş peşe büyümede ilk sırada yer aldığını bildiren Yılmaz, yüzde 2 büyüme sağlayan bazı Avrupa ülkelerinin bunu büyük bir başarı olarak gördüğünü sözlerine ekledi.
     Yılmaz, açıklamasının ardından tarifeli uçakla Ankara'ya gitti.
    
    
    

Bu haberi 333 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir