Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Türkiye, 1990'lardaki gibi bir siyasi yapıyla bu küresel krize…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Türkiye, 1990'lardaki gibi bir siyasi yapıyla bu küresel krize…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Türkiye, 1990'lardaki gibi bir siyasi yapıyla bu küresel krize yakalansaydı, bugün Allah muhafaza hiç düşünmek bile istemiyorum. Çok şükür güçlü bir hükümetimiz var. Çok güçlü bir başbakanımız, liderimiz var. Bu şekilde Türkiye zor zamanlarda dahi güzel performans ortaya koyuyor" -"Bakın dünyada kriz var. Bizde yok. Yine bakın, geçmişte kriz olduğunda kim yönetti o krizi- Dışarıdan birilerini davet ettiler. IMF, Dünya Bankası çağrıldı. Hükümet krizi dahi yönetemedi o dönemde" -"Dünyada hiçbir kurumdan destek görmeden, ne bilgi ne maddi güç anlamında, her şeyi kendimiz yapıyoruz. Bırakın destek almayı, inşallah 5 milyar dolar IMF'ye borç vereceğiz"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye, 1990'lardaki gibi bir siyasi yapıyla bu küresel krize yakalansaydı, bugün Allah muhafaza hiç düşünmek bile istemiyorum. Çok şükür güçlü bir hükümetimiz var. Çok güçlü bir başbakanımız, liderimiz var" dedi.
     Yılmaz, AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, bir taraftan kamu yatırımlarının yapılacağını, diğer taraftan da özel sektör yatırımlarının olacağını söyledi.
     Her ikisinin birleşmesiyle bölgelerin kalkınacağına işaret eden Yılmaz, "Bir kuşun iki kanadı gibi... Sadece kamu yatırımlarıyla olmuyor, özel yatırımlar da olacak ki ikisi birleşsin ve o yöre kalkınsın. Araştırma altyapılarımızda biz özellikle özel sektörle işbirliğini ön görüyoruz" diye konuştu.
     Yılmaz, başka yatırımlarının bulunduğunu, Kalkınma Ajansı'nı kurduklarını, bunun Çanakkale ve Balıkesir'i kapsadığını ifade ederek, "Çanakkale'de, yatırım destek ofisini açtık Kalkınma Ajansı'nın. Çok sayıda hibe teklif çağrısı yapıyoruz. Sadece bu iki ilimizde son dönemde 80 milyon liralık yatırımı finanse etmişiz, hibe destekler vermişiz. Bir taraftan da teknik destekler, projeler, kurslar sağlamışız. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
     Sadece Ankara'nın yaptıklarının yetmeyeceğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:
     "Yerelde yapılanlar da çok çok önemli. AK Parti olarak istiyoruz ki yerel yönetimlerde de çok daha güçlü bir şekilde AK Parti'nin hizmet anlayışını ortaya koyalım. Partimiz, teşkilatımız bu anlamda son derece önemli. Başbakanımız zaman zaman söylüyor, bizim için seçim kampanyası seçimin bittiği ertesi günü başlıyor. Biz seçimlere kısa bir süre kaldıktan sonra çalışan bir parti değiliz. Biz, her an vatandaşla iç içe olan, mesaisiyle, çalışmalarıyla, en kılcal damarlara kadar yayılmış bir partiyiz. Çok ciddi bir üye potansiyelimiz ve portföyümüz var. Teşkilatımıza gerçekten şükran duyuyoruz."
     Teşkilatların iki bakımdan önemli olduğuna değinen Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Birincisi vatandaşın arasına yayılan kılcal damarlara kadar giden ve halkın taleplerini bize taşıyan en önemli gücümüz teşkilatlarımız. Bu yönden çok takdir ediyoruz yaptıkları hizmetleri. Diğer taraftan da hükümetimizin, partimizin çalışmalarını topluma taşıyan en önemli organizasyon yine teşkilatlarımız. Ben şuna yürekten inanıyorum, medya ne kadar gelişirse gelişsin, yüz yüze iletişimin yerini hiçbir şey tutamıyor. Bu anlamda teşkilatlarımıza özellikle de kadın kollarımıza şükran duyuyoruz."
    
     -"2014 yılı gerçekten çok hayati ve kritik bir yıl"-
    
     Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin bu noktalara gelmesinin, birçok badireyi atlatmasının, ekonomisini büyütmesinin, sosyal destekler ve sosyal devleti hayata geçirmesinin, uluslararası alanda çok daha güçlü bir hale gelmesinin, demokrasinin, hukukun çok daha üst düzeylere taşınmasının teşkilat üyeleri sayesinde olduğunu söyledi.
     "2014 yılı gerçekten çok hayati ve kritik bir yıl" diyen Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Martta yerel seçimler var. Ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonra yine genel seçimler. Yoğun bir siyasi gündemi var Türkiye'mizin. Burada da her bir bölgemizin bu sorumluluğu hissedip, emek ortayla koyması lazım. Bakın şu anda bize normal gibi geliyor, tek başına ve güçlü bir yönetim. Bugün dünyada bir küresel kriz var. Avrupa kan ağlıyor, ABD de hala krizle boğuşuluyor. Japonya'da aynı şekilde. Komşumuz Yunanistan'da, İspanya'da işsizlik yüzde 25, yüzde 28'lere ulaştı. Birçok devlette büyük borçlanmalar var. Yüzde 90'ları, yüzde 100'leri aşan borçlanmalar mevcut. Krizlerle boğuşuyorlar, istihdamı arttıramıyorlar, büyüme sağlayamıyorlar. Türkiye, 1990'lardaki gibi bir siyasi yapıyla bu küresel krize yakalansaydı, bugün Allah muhafaza hiç düşünmek bile istemiyorum. Çok şükür güçlü bir hükümetimiz var. Çok güçlü bir başbakanımız, liderimiz var. Bu şekilde Türkiye zor zamanlarda dahi güzel performans ortaya koyuyor."
    
     -"İnşallah 5 milyar dolar IMF'ye borç vereceğiz"-
    
     Bakan Yılmaz, eskiden dünyada kriz olmadığı dönemlerde Türkiye'de bu tür krizler yaşandığını söyledi.
     "2001 yılında dünyada kriz var mıydı- Yoktu. Ama bizde kriz yaşandı" ifadesini kullanan Yılmaz, şöyle devam etti:
     "Bir anda bankalarda, firmalarda insanlar işsiz kaldı. Birçok sıkıntılar yaşadık. Fakat 2002'den sonra AK Parti ülkemize kriz yaşatmadı. Sürekli büyüdü ülkemiz. Daha üst noktalara geldi. Bugün artık tam tersine döndü. Bakın dünyada kriz var. Bizde yok. Yine bakın, geçmişte kriz olduğunda kim yönetti o krizi- Dışarıdan birilerini davet ettiler. IMF, Dünya Bankası çağrıldı. Hükümet krizi dahi yönetemedi o dönemde. Ekonomiyi birilerine emanet ettiler. IMF ile yönetmeye çalıştılar. Bugün çok şükür kendimiz, başarılı bir şekilde yönetiyoruz. Dünyada hiçbir kurumdan destek görmeden, ne bilgi ne maddi güç anlamında, her şeyi kendimiz yapıyoruz. Bırakın destek almayı, inşallah 5 milyar dolar IMF'ye borç vereceğiz. Bu noktaya geldi Türkiye."
     Tüm bunların insanları rehavete sevk etmemesi gerektiğini anlatan Yılmaz, "Yeter' dersek tuzağa düşmüş oluruz. Aksine daha bir şevkle, daha bir heyecanla önümüzdeki 10 yılla ilgili çalışmamız, ülkeyi çok daha iyi noktalara taşımamız lazım. '2023' diyoruz. 2023 vizyonu. Türkiye'yi 10 büyük ekonomiden biri haline, sosyal politikalarımızı çok daha güçlü hale getirmek. Dış dünyada Türkiye'yi çok daha farklı bir noktaya taşımak. İnşallah tüm bunları AK Parti yönetimleri el birliğiyle gerçekleştirecek" dedi.
     Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı sürdü.
    
    
    

Bu haberi 310 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir