Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Temennimiz, Mısır'ın yaptığı bu siyasi devrimin, aynı zamanda…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz: 
  -"Temennimiz, Mısır'ın yaptığı bu siyasi devrimin, aynı 
  zamanda…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Temennimiz, Mısır'ın yaptığı bu siyasi devrimin, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir devrime de dönüşmesidir. -"Bu yönde, Mısır'ın kalkınması, gelişmesi için her türlü işbirliğine hazırız" -"Devlet insan için vardır, insan devlet için değil. Mısır'da da bu anlayışla hareket edilince çok büyük başarılara imza atılacağına yürekten inanıyorum" -Mısır Çalışma ve Göçmen Bakanı El-Ezher: -"Ağır sanayi ve tekstil konusunda Türkiye'nin ataklarını görüyoruz ve bu tecrübelerden faydalanmak istiyoruz"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Mısır'ın yaptığı siyasi devrimin, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir devrime de dönüşmesini temenni ettiklerini belirterek, Mısır'ın kalkınması, gelişmesi için her türlü işbirliğine hazır olduklarını bildirdi.
     Mısır Çalışma ve Göçmen Bakanı Halit El-Ezher, beraberindeki heyetle Bakan Yılmaz'ı ziyaret etti.
     Bakanlıkta gerçekleşen ziyarette konuşan Yılmaz, Türkiye ile Mısır'ın, kardeş ve dost iki ülke olduğunu söyledi. Yılmaz, iki ülkenin, bulundukları coğrafya itibariyle de bölgelerinde son derece ağırlığı olduğunu ifade etti.
     Yaşadığı devrim sürecinde Mısır'ın, tüm insanlık için çok önemli mesajlar verdiğini dile getiren Yılmaz, bu sürecin ardından halkın iradesinin Meclis'e yansıdığını bildirdi.
     Her devrimin ardından kısa süreli sorunların yaşanabileceğini ancak orta ve uzun vadede devrimin önemli sonuçlarının olacağını vurgulayan Yılmaz, "Bizim temennimiz, Mısır'ın yaptığı bu siyasi devrimin, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir devrime de dönüşmesidir. Bu yönde, Mısır'ın kalkınması, gelişmesi için her türlü işbirliğine hazırız" diye konuştu.
     Mısır'da, geçmişte halkın refah düzeyinde, gelir dağılımında bazı sıkıntıların olduğunu ancak yeni dönemde bunların çözüleceğine inandığını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Bir taraftan ekonominin büyüdüğü bir taraftan da ekonominin nimetlerinin halka daha adil dağıldığı bir dönem olacağına inanıyorum. Refahın halka yansımasında en önemli konulardan biri çalışma hayatı ve istihdam. Burada genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmak büyük bir üstünlük. Tabii bu nüfusu piyasanın da taleplerini dikkate alarak ekonomiye kazandırmak son derece önemli. Bir taraftan daha iyi eğitim politikaları uygulayarak, diğer taraftan da işletmeleri desteklemek çok önemli."
    
     -"Devlet insan için vardır, insan devlet için değil"-
    
     Bakan Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin kalkınmada son 10 yılda büyük bir gelişim sağladığını belirterek, bir taraftan büyüme rakamlarında önemli başarılar elde edilirken bir taraftan da yoksulluğun, işsizliğin azaldığını ve gelir dağılımının düzeldiğini söyledi.
     Tüm bunlar yapılırken, her şeyin odağına "insan"ı koyduklarını vurgulayan Yılmaz, "Bu anlayışla hareket edince sonuçlarını da hep beraber gördük. Devletimiz de daha güçlendi. Devlet insan için vardır, insan devlet için değil. Mısır'da da bu anlayışla hareket edilince çok büyük başarılara imza atılacağına yürekten inanıyorum" dedi.
     Yılmaz, Türkiye'de her alanda büyük başarıların elde edildiğine, bu başarıların temelindeki en önemli iki unsurun güven ve istikrar olduğuna dikkati çekerek, "Mısır'da yeni anayasa yapıldı, bunun için tebrik ediyorum sizi. İnşallah yakında yapılacak seçimde de halkın iradesi Meclis'e yansıyacak. Daha sonra inşallah Mısır, her alanda atılım sürecine girecek" diye konuştu.
    
     -"Zor günlerimizde Türkiye'yi her zaman yanımızda gördük"-
    
     Mısır Çalışma ve Göçmen Bakanı Halit El-Ezher de bir çok ülkeyle görüşmeler yaptıklarını ancak Türkiye'de yaptıkları görüşmelerin daha canlı geçtiğini söyledi.
     Mısır'da yaşanan devrimin ardından Türkiye-Mısır kardeşliğini daha iyi gördüklerinin altını çizen El-Ezher, "İnsan, zor günlerde ortaya çıkar ve biz, zor günlerimizde Türkiye'yi her zaman yanımızda gördük. Türkiye'nin bize gösterdiği ilgiye çok teşekkür ediyorum. Türkiye'nin özellikle son dönemde gerçekleştirdiği kalkınmayı herkes görüyor. Özellikle ağır sanayi ve tekstil konusunda Türkiye'nin ataklarını görüyoruz ve bu tecrübelerden faydalanmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir