Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacmini, 2015 yılına kadar…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz: 
  -"Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacmini, 2015 
  yılına kadar…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacmini, 2015 yılına kadar 35 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz" -"Bunu yapamamamız için hiçbir neden yok. Bu kapsamda yılın ilk 4 ayında ulaşılan rakamlar bize umut veriyor"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacmini, 2015 yılına kadar 35 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.
     İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sadık Haliliyan'la makamında görüşen Yılmaz, iki ülke tarafından yapılan çalışmaların, daha yakın işbirlikleri kurulmasını sağlayacağını ifade etti.
     Bakan Yılmaz, Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacminin geçen yılın sonu itibariyle 16 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, 10 yıl önce ile kıyaslandığında söz konusu rakamda 8 kata yakın bir artış olduğunu söyledi.
     İki ülke arasındaki dış ticarette çok hızlı bir artış olduğunu, ancak bunu gerçek potansiyeli yansıtmadığına dikkati çeken Yılmaz, "Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi iki ülke için yeni hedef koydu. Hepimizin ortak hedefi şu anda 35 milyar dolar. Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacmini, 2015 yılına kadar 35 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. Bunu yapamamamız için hiçbir neden yok. Bu kapsamda yılın ilk 4 ayında ulaşılan rakamlar bize umut veriyor" diye konuştu.
     Türkiye ile İran'ın, bölgelerinin en büyük iki ekonomik gücü olduğunu vurgulayan Yılmaz, iki ülke arasındaki ticareti daha fazla artırmak için Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerinin biran önce sonuçlandırılması ve ardından Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine geçilmesi gerektiğini ifade etti.
     Tarımı, 21. yüzyılın stratejik sektörlerinden biri olarak gördüğünü dile getiren Yılmaz, bu sektörde çok önemli yeniliklerin olduğunu, bu nedenle ülkeler arası işbirliklerinin çok önemli olduğunu bildirdi.
     Bakan Yılmaz, sadece ticaret değil, iki ülke arasında tarım sektöründe de karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.
    
     -"Bu yılın sonunda 21 milyar dolara ulaşabiliriz"-
    
     İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sadık Haliliyan da Bakan Yılmaz'ın, Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyon Eşbaşkanı olmasını kutladı.
     Yılmaz'ın eş başkan olarak önemli çalışmalar yapmasından mutlu olduklarını dile getiren Haliliyan, İran ile Türkiye arasındaki dış ticaret rakamlarının geldiği noktadan memnun olduklarını söyledi.
     Bu artış hızıyla gitmesi halinde iki ülke arasındaki dış ticaretin, bu yılın sonu itibariyle 21 milyar dolara ulaşabileceğini vurgulayan Haliliyan, Tercihli Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasıyla bu rakamların daha üst noktalara gelebileceğini ifade etti.
     Haliliyan, Türkiye ile İran'ın tarım, hayvancılık ve ormancılık alanlarında önemli işbirlikleri yapabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir