Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Sayın Başbakanımızın ailesiyle birlikte yaklaşık 2 yıl önce yaptığı…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Sayın Başbakanımızın ailesiyle birlikte 
  yaklaşık 2 yıl önce yaptığı…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Sayın Başbakanımızın ailesiyle birlikte yaklaşık 2 yıl önce yaptığı ziyaret, Somali'de bir dönüm noktası olmuş" -"Gördük ki halk, Somali'yi yeniden inşa etmek için çalışıyor" -"Hükümet olarak Somali'ye elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ailesiyle birlikte yaklaşık 2 yıl önce yaptığı ziyaretin, Somali'de bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Gördük ki halk, Somali'yi yeniden inşa etmek için çalışıyor" dedi.
     Somali Sanayi ve Ticaret Bakanı Mohamud Ahmed Hassan ve beraberindeki heyet, Bakan Yılmaz'ı ziyaret etti.
     Bakanlıkta gerçekleşen ziyarette konuşan Yılmaz, birkaç hafta önce Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile birlikte Somali'de bulunduğunu hatırlattı. O ziyaretteki izlenimlerini aktaran Yılmaz, "Sayın Başbakanımızın ailesiyle birlikte yaklaşık 2 yıl önce yaptığı ziyaret, Somali'de bir donum noktası olmuş. Gördük ki halk, Somali'yi yeniden inşa etmek için çalışıyor. 2 yıl önce açlıkla mücadele edilirken, her tarafta bir kargaşa varken bugün bir imar faaliyetine girmiş Somali" diye konuştu.
     Türkiye'nin Somali'de, devlet, sivil toplum ve özel sektör olarak el ele çok güzel işler yaptığını dile getiren Yılmaz, bunların daha çok kalıcı işler olduğunu ifade eti.
     Somali'nin çok büyük potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Büyük bir turizm potansiyeli olan bir ülke. Balıkçılık, tarım, sanayileşme potansiyeli olan bir ülke ama tüm bunların olabilmesi için öncelikle siyasi istikrarın sağlam hale gelmesi, hukuk düzeninin geliştirilmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekiyor. Bu konuda da Somali'de yeni bir hükümet kuruldu. Yeni hükümete tüm bu çabalarında başarılar diliyoruz. Biz de hükümet olarak Somali'ye elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız.
     İnanıyorum ki bu güzel gelişme seyri devam ettikçe Somali, Afrika kıtasında huzurun olduğu ve refahın arttığı bir ülke haline gelecek. Bugün artık açlıktan bahsetmiyoruz Somali'de ama daha iyiye nasıl gider Somali- Bundan bahsediyoruz. Kalıcı çözümlerden bahsediyoruz ve bunu da inanıyorum ki Somali halkı başaracak. Bir halk 20 seneden fazla bir süre çatışmaların içinde ve devletin olmadığı bir ortamda kendisini muhafaza edebilmişse o halk büyük bir halktır. Ben Somali halkını gerçekten çok takdir ettiğimi belirtmek isterim."
     Görüşme daha sonra basına kapalı devam etti.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir