Kalkınma Bakanı Yılmaz, Polonya'da: -"Türkiye bulunduğu noktaya, ekonomik politikaların yanı sıra…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Polonya'da:
  -"Türkiye bulunduğu noktaya, ekonomik politikaların yanı sıra…

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Polonya'da: -"Türkiye bulunduğu noktaya, ekonomik politikaların yanı sıra demokrasi, hukuk devleti ve temel haklar konusunda attığı adımlarla geldi"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin bulunduğu noktaya, ekonomik politikaların yanı sıra demokrasi, hukuk devleti ve temel haklar konusunda atılan adımlarla geldiğini söyledi.
     Yılmaz, Polonya'nın Sopot kentinde düzenlenen "Yeni Fikirler için Avrupa Forumu" çerçevesinde yaptığı konuşmada, Avrupalı iş ve siyaset dünyasına hitap etti.
     Bakan Yılmaz, 90'lı yıllarda Türkiye'nin önemli krizler yaşadığına dikkati çekerek, 2001 yılından sonra Türkiye'nin çok büyük değişimler geçirdiğine işaret etti. Yılmaz, AK Parti döneminin Türk halkının değişim iradesini yansıtan bir dönem olduğunu da kaydetti.
     Türkiye'de istikrarlı bir yönetim olduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin küresel krizdeki testten başarıyla çıktığını ve birçok ülkede istihdam azalırken, Türkiye'nin yüksek büyüme hızını yakalayan bir ülke olduğunu belirtti.
     Yılmaz, Avrupa'da durgunluk, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da ise siyasi dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye'nin ekonomik başarı gösterdiğine dikkati çekerek, bundan sonra da sürdürülebilir ve istikrarlı büyümeyi öngördüklerini, her alanda reformlara devam ederek, Türkiye'yi çok daha iyi şekilde 2023 yılına taşımayı hedeflediklerini söyledi.
     Son yaşanan ekonomik krizin, kendilerine AB'nin geleceğini hep birlikte tartışmak durumunda olduklarını gösterdiğine işaret eden Yılmaz, Avrupa'nın şu an içinde bulunduğu tablonun karamsar olduğunu vurguladı.
     Türkiye'ye son 10 yılda gelen 120 milyar dolarlık doğrudan yatırımın yüzde 80'inin Avrupa kökenli olduğunu anlatan Yılmaz, Türkiye ile AB arasında resmi müzakere sürecinin yavaş yürümesine rağmen Türkiye'nin reformlarını yapmaya devam edeceğini ifade etti.
     Yılmaz, Avrupa'daki iş dünyasının Türkiye'ye bakışını çok olumlu gördüklerini belirterek, "Türkiye dinamik yapısıyla tüm dünyadaki işadamları için açık pazar konumunda. Yerli yabancı firma diye ayırım yapmıyoruz. Bu ayırımı yasalarla kaldırdık. Türkiye'ye yatırım yapan her firma bizim firmamızdır. Türkiye'de çok büyük fırsatlar var" dedi.
     Bakan Yılmaz, işadamlarına Türkiye'deki teşvik sisteminin faydalarını anlatarak, Türkiye'nin fırsatlarını daha yakından tanımaya davet etti.
     Cevdet Yılmaz, daha sonra yemekte AB'nin eski genişlemeden sorumlu komiseri Günther Verheugen ve dünyanın önde gelen stratejistlerinden Zbigniew Kazimierz Brzezinski ile bir süre sohbet etti.
    
    
    

Bu haberi 116 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir