Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Esas üstünlüğümüz donanımlı, nitelikli, girişimci ve yenilikçi insan…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  "Esas üstünlüğümüz donanımlı, nitelikli, girişimci ve 
  yenilikçi insan…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Esas üstünlüğümüz donanımlı, nitelikli, girişimci ve yenilikçi insan kaynaklarımız" -TOBB Genç Girişimciler Kurul Başkanı Sabancı: "Reel bazda yüzde 6,5-7 büyümemiz lazım. Bunun için de girişimcilik önemli bir faktör"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin doğal kaynaklarla, fiziki bir takım unsurlarla önümüzdeki dönemde hedeflerine ulaşabilecek bir ülke olmadığını belirterek, "Bunları elbette kullanacağız ama esas üstünlüğümüz donanımlı, nitelikli, girişimci ve yenilikçi insan kaynaklarımız" dedi.
     Bakan Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurul Başkanı Ali Sabancı ve Girişimcilik Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Gülden Yılmaz'ın aralarında bulunduğu heyeti Bakanlık Toplantı Salonu'nda kabul etti.
     Burada bir konuşma yapan Bakan Yılmaz, 10. Kalkınma Planı çalışmalarına devam ettiklerini hatırlatarak, planının bütün yörelerin katkısını alarak katılımcı bir şekilde hazırlandığını kaydetti.
     Ülkelerin daha çok krizler yaşayarak reform yaptığına, bir kriz yaşamadan reform yapan ülke sayısının çok fazla olmadığına dikkati çeken Bakan Yılmaz, "Türkiye, çok şükür artık kriz yaşamayan, 10 yıldır istikrarlı bir şekilde büyüyen, reformlar yapan, değişim süreci yaşayan bir ülke. Kriz yaşamadan değişmeyi beceren bir ülke. İşte önümüzdeki 10 yılda da bunu devam ettirmeyi öngörüyoruz" diye konuştu.
     Türkiye'nin son 10 yılına bakıldığında bir sıçrama yaşandığının görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Türkiye milli gelirini üç kattan fazla, AR-GE harcamalarını 5 kattan fazla artırdı. Küresel krize rağmen ihracatını 36 milyar dolardan 152,5 milyar dolara çıkardı. Ulaşımdan sağlığa birçok alanda ciddi dönüşümler sağladı, ama daha yapmamız gereken çok iş var. Bundan sonra ikinci bir sıçrama yapmak durumundayız. Önümüzdeki 10 yıl ekonomimizde ve sosyal hayatımızda ikinci bir sıçrama, atılım dönemi."
     Yılmaz, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için en önemli unsurlardan birinin girişimcilik olduğunu ifade ederek, hazırladıkları planının en temel unsurlarından birinin de girişimcilik olacağını söyledi.
     Girişimciliğin, sadece ekonomik alanla sınırlı olmadığını ve sosyal boyutu da olan, her alanda yapılacak girişimciliği savunduklarını belirten Bakan Yılmaz, "Diğer alanlarda girişimci olmayan bir toplum, ekonomi alanında da girişimci olamıyor. Girişimciliği farklı düzeylerde algılamamız lazım" dedi.
     Türkiye'nin söz konusu 2023 hedeflerini gerçekleştirebilmesi için "Nitelikli ve girişimci insan nasıl bir ortam arzu eder-" sorusunu sorup, bu çerçevede çalışmalarını planlamaları gerektiğine işaret eden Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Türkiye doğal kaynaklarla, fiziki bir takım unsurlarla önümüzdeki dönemde hedeflerine ulaşabilecek bir ülke değil. Bunları elbette kullanacağız ama esas üstünlüğümüz donanımlı, nitelikli, girişimci ve yenilikçi insan kaynaklarımız. Buna uygun ortam oluşturmamız ve böylece aslında Türkiye'yi nitelikli insan ve sermaye için bir cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor."
    
     -Ali Sabancı-
    
     TOBB Genç Girişimciler Kurul Başkanı Ali Sabancı da, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda başarılı çalışmaların yapıldığını kaydederek, "Eski zamanlarda yapacağız, edeceğiz diyorduk ama şimdi binanın temeli var, katlar çıkıyor" dedi.
     Söz konusu hedeflere ulaşabilmek için Türkiye'nin belli bir hızla büyümesi gerektiğini dile getiren Sabancı, "Bir anda gelinmiyor o hedeflere. Dolayısıyla bu büyüme hızını yakalayabilmek için reel bazda yüzde 6,5-7 büyümemiz lazım. Bunun için de girişimcilik önemli bir faktör" diye konuştu.
     Girişimciliğe önem verildiği takdirde yapılan yatırımların bir jenerasyon sonra geri alınabildiğini ifade eden Sabancı, "Yani bugün ektiğiniz tohum torunlar için değil, hepimizin çocukları için" dedi.
     Konuşmaların ardından Sabancı ve Yılmaz, hazırladıkları "Girişimciliğin Geliştirilmesi Özel İhtisas Komisyonu Raporu"nu Bakan Yılmaz'a takdim etti.
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir