Kalkınma Bakanı Yılmaz, BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına katılacak

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz, BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına katılacak

Özel sektörün, STK'ların, üniversitelerin, kamu kuruluşlarının sürdürülebilir kalkınma konusundaki başarılarının örneği olarak belirlenen 24 uygulama, BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansında dünyaya tanıtılacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği heyet ile birlikte 20-22 Haziran 2012 tarihlerinde Brezilya'da gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma (Rio+20) Konferansına katılacak.
     Kalkınma Bakanlığından yapılan açıklamada, dünyanın tüm liderlerinin, 1992 yılında Rio'da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansından 20 yıl sonra Brezilya'da sürdürülebilir kalkınma konusunu tartışmak üzere tekrar bir araya geleceği ifade edilen açıklamada, bu zirvenin, dünya liderleri için yoksulluğun azaltılması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, sosyal güvenliğin ve eşitliğin sağlanması, çevrenin ve doğal kaynakların korunması konularında sürdürülebilir bir geleceğe giden yolun belirlenmesinde tarihi bir fırsat olacağı kaydedildi.
     Açıklamada, Rio+20 Zirvesi'nin, Türkiye'nin geçen 20 yıllık dönemdeki sürdürülebilir kalkınma deneyimini, Başbakan düzeyinde en yüksek seviyede katılım sağlanarak, diğer ülkelerle paylaşabileceği bir platform olacağı bildirildi.
     Türkiye'nin, sadece bugünkü nesilleri değil, gelecek nesilleri de düşünen, fırsat eşitliği ve hakkaniyeti sağlayan, uzun soluklu, insan odaklı ve kapsayıcı bir kalkınma anlayışı benimseyerek hareket eden bir ülke olarak sürdürülebilir kalkınmayı çok önemsediği, bu kapsamda, kalkınma politikaları oluşturulurken bugünle yarının arasında bir dengenin kurulmasına ve adaletin sağlanmasına özen gösterildiği, sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin dikkate alındığı belirtilen açıklamada, özellikle son 10 yılda Türkiye'nin, ekonomik, sosyal ve çevresel alanda çok önemli başarı kaydettiği ifade edildi.
     Türkiye'nin, yakalanan bu hızlı değişim ve gelişim eğilimi ile küresel sorunların çözümüne daha fazla duyarlı ve katkı vermesi gereken bir aktör olduğunun bilinciyle Rio de Janeiro'da toplanacak Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına (Rio+20) hazırlandığı ifade edilen açıklamada, zirveye hazırlık çalışmalarının, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda "Türkiye'nin 2012 BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına (Rio+20) Hazırlıklarının Desteklenmesi Projesi" çerçevesinde gerçekleştirildiği bildirildi.
    
     -Hazırlık çalışmalarına 55 kurumdan 1.300 kişi katıldı-
    
     Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda Eylül 2011'de başlatılan Rio+20 Zirvesi ulusal hazırlık çalışmaları çerçevesinde 55 kurum ve kuruluştan 1.300 kişinin katılımı ile çok sayıda toplantı ile çalıştaylar yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Bunlara ilaveten, Türkiye'nin Rio+20 Zirvesine hazırlıkları kapsamında, sürdürülebilir kalkınma alanındaki iyi uygulamalar toplanmıştır. Kamu kesimi, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerden toplam 181 iyi uygulama projesi için başvuruda bulunulmuştur. Bağımsız bir değerlendirme sürecine sonucunda sürdürülebilir kalkınmaya sağladıkları katkı açısından iki aşamalı bir puanlamayla değerlendirilen bu başvurulardan 24'ü 'en iyi uygulama örnekleri' olarak belirlenmiştir. Ayrıca, özel sektörün, STK'ların, üniversitelerin, kamu kuruluşlarının sürdürülebilir kalkınma konusundaki başarılarının örneği olarak belirlenen 24 uygulama, Rio+20 Zirvesinde dünyaya tanıtılacaktır."
     Tüm bu çalışmaların sonucunda, Kalkınma Bakanlığı tarafından "Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Geleceği Sahiplenmek 2012" başlıklı rapor, katılımcı ve şeffaf bir süreçte hazırlandığı belirtilen açıklamada, raporun, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma sürecinde hayata geçirdiği çalışmaları değerlendirmeyi, gelecekte uygulayacağı politikaları ifade etmeyi, ulusal vizyonu belirlemek ve küresel sorunların çözümünde Türkiye'nin yapabileceği katkıları değerlendirmeyi amaçladığı kaydedildi. Ayrıca, raporla, sürdürülebilir kalkınmanın bir aracı olarak "yeşil büyüme" konusundaki fırsatlar ve engeller tespit edilerek, yeşil büyümenin ekonomi, toplum ve çevre için bütüncül politikalar oluşturulmasında katkı verebileceği alanların ele alınması hedeflendiği belirtilen açıklamada, 'Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Geleceği Sahiplenmek 2012" raporunun, "www.surdurulebilirkalkinma.gov.tr" adresinde yer aldığı ifade edildi. Raporun İngilizcesinin Türkiye'de gerçekleştirilen diğer çalışmalar ile birlikte, Brezilya'daki konferans merkezinde Kalkınma Bakanlığı tarafından organize edilen ülke standında Zirveye katılım sağlayan tüm dünya temsilcileri ile paylaşılacağı belirtilen açıklamada, BM Rio+20 Zirvesinde Kalkınma Bakanlığı tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde Sürdürülebilir Kalkınma ve İnsan konulu bir yan etkinlik düzenleneceği bildirildi.


Bu haberi 241 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir