Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Almanya, Avrupa'nın küresel krizi hafif atlatmasında önemli rol…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"Almanya, Avrupa'nın küresel krizi hafif atlatmasında 
  önemli rol…

Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"Almanya, Avrupa'nın küresel krizi hafif atlatmasında önemli rol oynuyor. Aynı şekilde Türkiye de küresel kriz ortamında ekonomik gücünü, dayanıklılığını ortaya koyabilmiş bir ülke" -"Almanya ve Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesi, krizin etkilerinin atlatılması ve Avrupa'da yeniden ekonomik canlanma açısından da önemli bir unsur" -Baden Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı Maliye ve Ekonomi Bakanı Schmid: -"Ekonomik ilişkileri de Baden Württemberg eyaleti olarak geliştirmek istiyoruz. Türkiye'nin belli bir noktasında değil, Anadolu'nun genelinde bunu yaymak istiyoruz"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Almanya, Avrupa'nın küresel krizi hafif atlatmasında önemli rol oynuyor. Aynı şekilde Türkiye de küresel kriz ortamında ekonomik gücünü, dayanıklılığını ortaya koyabilmiş bir ülke" dedi.
     Bakan Yılmaz, bakanlık toplantı salonunda, Baden Württemberg Eyaleti Başbakan Yardımcısı Maliye ve Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid ve beraberindeki heyetle görüştü.
     Almanya'nın Türkiye için önemli bir partner olduğunu belirten Yılmaz, Almanya ve Türkiye'nin tarihi bağlarının çok güçlü olduğuna da dikkati çekti. Yılmaz, "Ekonomik ilişkilerimiz geniş yelpazede gerçekleşiyor. Türkiye'nin birinci sıradaki ihraç pazarı Almanya. İthalatımızda ise Almanya ikinci sırada" diye konuştu.
     Baden Württemberg eyaletinin Almanya ekonomisi için önemine değinen Yılmaz, Almanya'nın geneliyle değil, bölgeleriyle ilişki içinde olunması gerektiğini ifade etti.
     Otomotivden bilgi iletişim teknolojilerine, elektronikten bioteknolojiye birçok sektörde Baden Württemberg eyaletinin önemine işaret eden Yılmaz, bu eyalette çok sayıda Türk vatandaşının yaşadığını söyledi.
     Küresel krizin Avrupa'ya etkisine değinen Yılmaz, şöyle devam etti:
     "Almanya, Avrupa'nın bu krizi hafif atlatmasında önemli bir rol oynuyor. Aynı şekilde Türkiye de küresel kriz ortamında ekonomik gücünü, dayanıklılığını ortaya koyabilmiş bir ülke. Son 3 yılda hızlı bir şekilde büyüdük, 4 milyondan fazla yeni istihdam oluşturduk, ihracatımızı arttırıyoruz, borç oranlarımızı düşürüyoruz, mali disiplinimizi koruyoruz. Bütün bu değerleriyle Almanya ve Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin özellikle gelişmesi, krizin etkilerinin atlatılması ve Avrupa'da yeniden ekonomik canlanma açısından da önemli bir unsur diye düşünüyorum."
    
     -"Türkiye ile Baden Württemberg arasında yakın ilişki bulunuyor"-
    
     Schmid, Türkiye ile Baden Württemberg arasındaki ilişkilere bakıldığında farklı alanlarda ekonomiden bilime, özellikle kültür alanında olmak üzere yakın ilişkiler bulunduğunu anlattı.
     Schmid, "Türk-Alman ve Alman-Türk gibi ifadeleri kullandığımızda bazen karışıyor, bunlar, o kadar iç içe geçmiş durumda. Farklı alanlarda işbirliği var. Ekonomik ilişkileri de Baden Württemberg eyaleti olarak geliştirmek istiyoruz. Türkiye'nin belli bir noktasında değil, Anadolu'nun genelinde bunu yaymak istiyoruz. Bu amaçla İzmir'de işletmelerle görüşmelerimiz oldu, İstanbul'da yine fuar kapsamında işadamlarımız, Türk işadamlarıyla bir araya geldiler, Ankara'da siyasi görüşmelerimiz var" diye konuştu.
     Baden Württemberg'in 10 milyon nüfuslu bir eyalet olduğunu belirten Schmid, "Ekonomik olarak dengeli bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. İşsizlik oranı itibariyle baktığımızda bu böyle. Son 60 yılda alınan siyasi kararlar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin katkısından dolayı böyle bir dengenin sağlandığını söyleyebiliriz" dedi.
     Schmid, Türkiye ile Almanya arasındaki ortaklığın sürdürülebilir şekilde devam etmesini desteklediklerini belirtti.
     Nisan ayında Türkiye'den bir heyetin Baden Württemberg'e geleceğini, kümelenmeyle ilgili çalışmalarda bulunacağını anlatan Schmid, bu tür çalışmaların, hem Türkiye'ye hem de Baden Württemberg'e önemli katkı sağlaması ve ilişkileri geliştirmeye vesile olmasını diledi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir