Kalkınma Bakanı Yılmaz, Ağrı'da "Doğu Anadolu'nun gelişmesi hatta Doğu Karadeniz'in gelişmesi…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Ağrı'da
  "Doğu Anadolu'nun gelişmesi hatta Doğu Karadeniz'in
  gelişmesi…

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Ağrı'da "Doğu Anadolu'nun gelişmesi hatta Doğu Karadeniz'in gelişmesi İran ile ticaretle çok yakından ilişkili. Uzun vadeli olarak baktığınızda böyle görüyoruz"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Doğu Anadolu'nun gelişmesi hatta Doğu Karadeniz'in gelişmesi İran ile ticaretle çok yakından ilişkili. Uzun vadeli olarak baktığınızda böyle görüyoruz" dedi.
     Bazı temaslarda bulunmak üzere Ağrı'ya gelen Bakan Yılmaz, Ağrı Havalimanı'nda Vali Mehmet Tekinarslan ve öteki yetkililer tarafından karşılandı.
     Ağrı Valiliği önünde tören mangasını selamlayan Yılmaz, daha sonra Vali Tekinarslan'ı makamında ziyaret etti.
     Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, kalabalık bir heyetle Ağrı'ya geldiklerini belirterek, kentte İran'dan gelen bir heyetinde bulunduğunu söyledi.
     İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlu'yu da yarın Ağrı'ya beklediklerine dikkati çeken Yılmaz, İran ve Türkiye'den heyetlerin katılacağı Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği 4. Dönem Toplantısı'nın son derece önemli bir toplantı olduğunu belirtti. Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
     "İran ve Türkiye gibi bu bölgede çok güçlü iki ülkenin sınır illerinin bir araya geldiği, sınır ticareti meselelerinin karşılıklı işbirliği alanlarının ele alındığı toplantılar. Valilerimiz burada bulunuyorlar. Van valimiz, Iğdır valimiz, Kars valimiz buradalar, Hakkari valimiz de katılacak. Diğer taraftan İran tarafından da sınır illerinden İran valileri buradalar. Bugün teknik düzeyde çalışmalar başlamış durumda. Arkadaşlarımız görüşüyorlar. Yarın da daha siyasi düzeyde, üst düzeyde toplantılarımıza devam edeceğiz. Bu toplantılar, ticaretin artması için ilişkilerin gelişmesi için bazı pratik sorunların çözülmesi için bir vesile. Her yıl karşılıklı gerçekleştiriyoruz. Daha önce Van'da yapılmıştı. İran tarafında gerçekleştirildi. Şimdi de Ağrı'da gerçekleştiriyoruz. Ağrı tabii artık böyle bir perspektifle geleceğe bakmak durumunda."
     Bakan Yılmaz, "Doğu Anadolu'nun gelişmesi hatta Doğu Karadeniz'in gelişmesi İran ile ticaretle çok yakından ilişkili. Uzun vadeli olarak baktığınızda böyle görüyoruz. Sadece ticaret dediğimizde mal ticaretini anlamıyoruz. Turizm hareketlerinden tutun işte eğitim, sağlık gibi hizmet sektörlerinin daha da gelişmesine kadar İran ile ilişkiler son derece önemli. İnşallah her iki ülkenin de faydasına olacak şekilde bu toplantıları gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
     Bakan Yılmaz daha sonra Valilik şeref defterini imzaladı.
    
    
    

Bu haberi 351 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir