Kalkınma Bakanı Yılmaz, AA Haber Akademisi'nde (2) -Yılmaz: -"(TÜİK verilerinin erken…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz, AA Haber Akademisi'nde (2)
  -Yılmaz: 
  -"(TÜİK verilerinin erken…

Kalkınma Bakanı Yılmaz, AA Haber Akademisi'nde (2) -Yılmaz: -"(TÜİK verilerinin erken yayımlanması) TÜİK, son yaşanan hadiselere ilişkin kendi içinde gerekli incelemeleri yapıyor. Teknik anlamda artık bir daha böyle bir şey yaşanmayacağını temenni ediyorum ama büyük konuşmamakta da fayda var" -"2012'deki büyümemiz altın ihracatından değil, katma değerden kaynaklanan bir büyümedir" -"GAP Bölgesi'nde 2008-2011 döneminde 400 bine yakın yeni istihdam oluştu"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), son aylarda bazı verileri erken yayımlaması ile ilgili, "TÜİK, son yaşanan hadiselere ilişkin kendi içinde gerekli incelemeleri yapıyor. Teknik anlamda artık bir daha böyle bir şey yaşanmayacağını temenni ediyorum ama büyük konuşmamakta da fayda var" dedi.
     Yılmaz, AA Haber Akademisi'nin "Finans Haberciliği" ve "Diplomasi Haberciliği" sertifika programına katılan öğrencilerin sorularını yanıtladı.
     Kalkınma ve çevre kirliliği arasındaki ilişkiye dair bir soru üzerine Yılmaz, "Maharet kişi başı geliri arttırmak, büyümek, bunları yaparken de bir taraftan da çevreyi korumak" dedi.
     Öğrencilik dönemlerinde Ankara'da bulunduğunu, o dönemlerdeki hava kirliliğini de iyi hatırladığını anlatan Yılmaz, Türkiye'nin enerjiyi çok verimli kullanması gerektiğine işaret etti. Yılmaz, "Dış açığımızın önemli bir bölümünü enerji oluşturuyor. Enerjiyi verimli kullanmak çevreci olmak, hem de maliyetleri düşürmek demek" diye konuştu.
     Yılmaz, enerji verimliliğinin Türkiye açısından önemli unsurlardan olduğunu, enerji verimliliğiyle bir taraftan rekabet gücünün arttırıldığını, diğer taraftan da çevrenin temiz tutulmasına katkı sağlandığını söyledi.
     Türkiye'nin enerji ihtiyacının bir kısmını ithal ettiğini anımsatan Yılmaz, bu durumun önüne geçmek için yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmek durumunda olduklarını vurguladı.
    
     -"TÜİK'te tedbirler alınıyor"-
    
     Yılmaz, bir öğrencinin bazı TÜİK verilerinin zamanından önce açıklanmasına yönelik sorusunu şöyle yanıtladı:
     "TÜİK, kendine özgü yapısı olan bir kurum. Klasik bir kurum değil. Son yaşanan hadiselere ilişkin kendi içinde gerekli incelemeleri yapıyor. Teknik anlamda artık bir daha böyle bir şey yaşanmayacağını temenni ediyorum. Ama büyük konuşmamakta da fayda var. Burada belirli bir çevreye ya da kişiye özel yapılmış bir şey yok. Toplumun geniş bir kesimine veriler erken gitmiş. Bir daha böyle bir şey yaşanmaması için bütün tedbirler alınıyor."
    
     -"Büyümemiz altından kaynaklanan bir büyüme değil"-
    
     Altın ihracatında 2013 yılı beklentisine ilişkin soruyu da yanıtlayan Yılmaz, "Altın hem ithal hem ihraç ettiğimiz bir ürün. Son dönemde yoğunlaştığını görüyoruz. Bu yıl da devam ediyor. Kesin bir tahminde bulunmak mümkün değil, göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     Bazı haberlerde büyümenin altın ihracatından kaynaklandığına yönelik yorumları gördüğünü kaydeden Yılmaz, "Gayri Safi Yurtiçi Hasılayı değişiklik metotlarla hesaplamanız mümkün. Harcamalar yöntemiyle hesaplandığı zaman altın bu işin içine giriyor. Halbuki biz üretim yöntemiyle, katma değere dayalı bir şekilde büyümemizi hesaplarız. Yani 2012'de büyümemiz altından kaynaklanan bir büyüme değildir, katma değerden kaynaklanan bir büyümedir" diye konuştu.
    
     -"Toplam 6 bin 500'e yakın projeye destek olduk"
    
     Kalkınma ajanslarının verdiği desteklere ilişkin soru üzerine Yılmaz, ajanslar yeni olmasına rağmen bugüne kadar 20 bin civarında proje teklifi aldıklarını, 4 binin üzerinde projeye mali destek verdiklerini dile getirdi.
     Öte yandan, 2 bin 500'e yakın doğrudan faaliyet desteği ve teknik destek verdiklerini kaydeden Yılmaz, "Toplam 6 bin 500'e yakın projeye destek olduk. Bu sayı her geçen gün artıyor" diye konuştu.
     Yılmaz, kalkınma ajanslarının genç bir yapıda olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
     "Şu anda 26 bölgemizde var. 81 ilde yatırım destek ofislerini kurmuş durumdayız. Bunlardan birinci beklentimiz, içinde bulundukları yöreyi daha iyi tanımaları. Çünkü bir yöre kendisini ne kadar iyi tanırsa, o kadar iyi gelişebilir. İkincisi de yerelde artık eski sadece merkezi planlama anlayışına sahip değiliz. Yerelden, aşağıdan yukarıya bir kalkınma anlayışına sahibiz. Yerel dinamiklerin, kalkınma sürecine dahil olmasını istiyoruz."
     AK Parti hükümetlerinin son 10 yılda yenilikçi birçok program yaptığını bildiren Yılmaz, "İşte onlardan biri de bu ajanslar. Nitelikli bir kadro oluşturduk. Hakkari'ye bile gitseniz, dil bilen, iyi okullardan mezun, o bölgeye ilişkin sizlere bilgi ve rakamları verecek birileri var" diye konuştu.
    
     -"GAP 400 bin ilave istihdam yarattı"-
    
     Bakan Yılmaz, bir öğrencinin "GAP'ta son durum nedir-" sorusuna da bu projenin uzun yıllardır Türkiye'nin gündeminde olduğunu hatırlattı.
     AK Parti iktidara geldiğinde GAP'ın toplam yatırımlardan aldığı payın yüzde 5 seviyelerinde olduğunu kaydeden Yılmaz, 2008'de ilan edilen GAP Eylem Planı ile birlikte söz konusu payın yüzde 14'lere kadar yükseldiğini belirtti.
     GAP Bölgesi'ne yapılan yatırımların geri dönüşlerinin olduğunu söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu:
     "2008-2011 döneminde TÜİK'e göre 400 bine yakın ilave istihdam oluştu. 2002 yılında 9 ilin ihracatı 700 milyon dolar dahi değildi. 2012'de 8 milyar doları aştı. Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolardan 152 milyar dolarlara çıkarken, GAP'ın ihracatı 11-12 misli arttı.
     Demek ki bu bölgelere yatırım yapınca karşılığını alıyorsunuz. Demek ki bu bölgeler aslında yük değil, bizim için büyük bir varlık. Yatırım yaptıkça karşılığını fazlasıyla alıyoruz."
     Yılmaz, kalkınma sürecinin sadece kamu yatırımlarıyla gerçekleşebilecek bir süreç olmadığını ifade ederek, bu konuda özel sektör yatırımlarının önemli olduğunu, bunu da verdikleri teşviklerle geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.
    
     -"Komşu ülkelerle ticaret olmadan bölgesel politika olmaz"-
    
     Yılmaz, komşu ülkelerle ticaret olmadan bölgesel politikaların da olmayacağını kaydederek, Orta Doğu, Asya ve Kafkaslar ile yapılan ticaretin bölgesel politikayı da yakından etkilediğini dile getirdi.
     Yılmaz, Arap Baharı ve Suriye'deki olayların orta vadede dengeye oturmasıyla bu bölgelerle olan ticaretin çok daha iyi seviyelere çıkacağını söyledi.
     Bakan Yılmaz, daha sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir