Kalkınma Bakanı Yılmaz, AA Haber Akademisi'nde (1) -Yılmaz: -"Türkiye, 10 yıl önce vesayetçi…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Yılmaz, AA Haber Akademisi'nde (1)
  -Yılmaz: 
  -"Türkiye, 10 yıl önce vesayetçi…

Kalkınma Bakanı Yılmaz, AA Haber Akademisi'nde (1) -Yılmaz: -"Türkiye, 10 yıl önce vesayetçi bir demokrasiye sahipken, bugün çok şükür normal bir demokrasi haline geldi" -"Temel hak ve özgürlükleri oldukça ileri taşımış bir ülke haline geldi Türkiye ve giderek ileri demokrasi hedefleyen bir ülke konumunda" -"10. Kalkınma Planı'mızı yapıyoruz, çok geniş hazırlıklar yaptık bu çerçevede. Bütün bu çalışmalarda hedefimiz daha yüksek katma değerli bir üretim yapısı ve ihracat yapısını oluşturmak"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin, 10 yıl önce vesayetçi bir demokrasiye sahipken, bugün normal bir demokrasi haline geldiğini belirterek, "Temel hak ve özgürlükleri oldukça ileri taşımış bir ülke haline geldi Türkiye ve giderek ileri demokrasi hedefleyen bir ülke konumunda" dedi.
     Yılmaz, AA Haber Akademisi'nin "Diplomasi Haberciliği" ve "Finans Haberciliği" sertifika programına katılan öğrencilerle bir araya geldi.
     Anadolu Ajansı'nı, hem son dönemlerde yaptığı atılımlar hem de daha uzun vadeli insan kaynakları oluşturma yönündeki çalışmaları nedeniyle tebrik eden Yılmaz, her şeyin insan temelli olduğunu söyledi.
     Teknoloji ne kadar çok gelişse de işin özünde insan olduğuna değinen Yılmaz, "Çünkü bütün mekanizmaları anlamlı bir şekilde çalıştıracak, kullanacak olan da insandır" dedi.
     Bakan Yılmaz, kalkınmanın insan odaklı anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, kalkınmanın özünün, insanları içinde bulundukları halden daha ileri bir duruma taşıyabilmek olduğunu ifade etti.
     Kalkınmayı sadece ekonomiden ibaret olan bir süreç olarak görmediklerini dile getiren Yılmaz, kalkınmanın sosyal boyutuna da dikkati çekti. Yılmaz, "İstediğiniz kadar geliriniz artsın, teknolojiniz gelişsin bunu sosyal refaha dönüştüremiyorsanız, topluma yaygınlaştıramıyorsanız tam anlamıyla kalkınmış bir ülke olamıyorsunuz" diye konuştu.
     Yılmaz, kalkınmış bir ülke olabilmek için temel hak ve özgürlüklerde de belirli bir yere gelinmesi gerektiğine işaret ederek, "Hukuk devletinde, demokraside belirli bir noktaya gelinmesi gerekiyor. Ben 4 eksenle bakıyorum kalkınmaya... Ekonomik gelişme, sosyal adalet, sürdürülebilir bir çevre botuyu ve temel haklar boyutu. Bunları zaten bir araya getirdiğimizde oldukça kuşatıcı bir çerçeve ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.
    
     -"Günlük 1 doların altında harcaması olan kimse kalmadı"-
    
     Türkiye'deki kalkınma sürecine de değinen Yılmaz, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın 2002'de 230 milyar dolar seviyelerindeyken geçen yıl itibariyle yaklaşık 800 milyar dolar seviyesine ulaştığını bildirdi.
     Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de günlük 1 doların altında harcaması olan kimsenin kalmadığını belirterek, 2023 sürecinde Türkiye'de mutlak yoksulluğun kalmayacağını ifade etti.
     Türkiye'nin 10 yıl önce vesayetçi bir demokrasiye sahipken, bugün normal bir demokrasi haline geldiğini vurgulayan Yılmaz, "Temel hak ve özgürlükleri oldukça ileri taşımış bir ülke haline geldi Türkiye ve giderek ileri demokrasi hedefleyen bir ülke konumunda" dedi.
    
     -"Rehavete kapılmamamız gerekiyor"-
    
     Bakan Yılmaz, bundan sonraki dönemde geçmiş başarılardan dolayı rehavete kapılınmaması gerektiğinin altını çizerek, her alanda reformlara devam edilmesi gerektiğini kaydetti.
     Türkiye'nin ekonomide yüksek teknolojiyi, daha yüksek katma değerli ürünler üretmeyi hedeflemesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi:
     "Ekonomide yüksek teknolojiyi artık hedeflemeli Türkiye. Daha yüksek katma değerli ürünler hedeflemeli. Gerek üretim yapısında gerek ihracatta buna dönük yeni sanayi stratejimizi ilan etmiş durumdayız. 10. Kalkınma Planı'mızı yapıyoruz, çok geniş hazırlıklar yaptık bu çerçevede. Bütün bu çalışmalarda hedefimiz daha yüksek katma değerli bir üretim yapısı ve ihracat yapısını oluşturmak."
    
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir