Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Tunus'ta -Türkiye ve Tunus arasında Kalkınma İşbirliği Programı…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Tunus'ta 
  -Türkiye ve Tunus arasında Kalkınma İşbirliği Programı…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Tunus'ta -Türkiye ve Tunus arasında Kalkınma İşbirliği Programı Anlaşması imzalandı -Yılmaz: "İmzalayacağımız bu anlaşma, Türkiye-Tunus kardeşliğinin somut bir örneğidir"

Türkiye ve Tunus arasında Kalkınma İşbirliği Programı Anlaşması imzalandı.
     Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanlığı'ndaki imza töreninde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gerek bakanlar ve gerekse bürokratlar düzeyinde çok verimli geçen çalışmaların sonucunda bugün Türkiye-Tunus Kalkınma Programı Anlaşması'nı imzalayacak bir aşamaya geldiklerini söyledi.
     Anlaşmada, Tunuslular'ın önceliklerinin esas alındığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:
     "İmzalayacağımız bu anlaşma, Türkiye Tunus kardeşliğinin somut bir örneğidir. Bu anlaşmayı bütünleyen mali çalışmalar tamamlanma aşamasına gelmiş durumda. İkisi de birbirini tamamlayıcı bir şekilde devam edecek. Mali konularda baraj ve belediye çalışmalarından, güvenlik işbirliğine, sosyal konut yapımından tarım alanları çalışmalarından istihdamı destekleyici ve yoksulluğu önleme çalışmalarına kadar birçok alanda işbirliğimiz ve kalkınma projelerimiz devam edecek.
     Özel sektör ve devletlerarası ilişkiler düzeyinde Türkiye Tunus arasındaki işbirliğini devam ettireceğiz. Tunus bir devrim gerçekleştirdi. Tunus'un kalkınma alanında da bir devrim yapmasını bekliyoruz. Tüm dünyanın saygınlığını kazanmış olan Tunus halkı bunu da başaracaktır. Tabii çok zor bir dönem yaşanıyor. Devrim sonrası geçiş dönemi yaşanıyor. Dünyada da bir ekonomik kriz var ve Tunus'taki geçiş dönemi buna denk gelmiş durumda. Fakat biz görüyoruz ki Tunus'un geleceği çok parlak. Dışardan bakınca daha net görünüyor. Halka dayalı Tunus yönetimi, halkın beklentileri doğrultusunda Tunus'u çok daha ileri noktalara taşıyacak. Biz de Türkiye devleti ve halkı olarak hep Tunus'un yanında olacağız. Tunus sadece devrim konusunda değil ekonomik kalkınma noktasında da ilham kaynağı olacak. Bu anlaşmanın her iki ülke için de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu anlaşmayla birlikte toplumsal ve ekonomik alanlardaki ilişkilerimizin daha da gelişeceğini düşünüyorum.
     Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanı Cemaleddin el Garbi ise yaptığı konuşmada, Yılmaz ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Tunus'un yaşadığı bu geçiş döneminde Türkiye'nin desteklerini unutmayacağız" dedi.
     Her iki ülke arasında tarihi ve kültürel ilişkilerin ilerleyerek devam edeceğini vurgulayan Garbi, "Devrim öncesi diktatörlük döneminin bıraktığı bir enkaz devraldık. Şimdi devraldığımız bu enkazı ıslah etmek için ülkeyi kalkındırma çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütmekteyiz. Bu anlaşmanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir