Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Konya'da: -"Kalkınma ajansları milletimizin kalkınma iradesinin…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Konya'da:
  -"Kalkınma ajansları milletimizin kalkınma 
  iradesinin…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Konya'da: -"Kalkınma ajansları milletimizin kalkınma iradesinin bir yansımasıdır" -"Türkiye kamusuyla, sivil toplumuyla, özel sektörüyle çok farklı bir yere ulaşmış durumdadır. Fakat, MÜSİAD'ın da ifade ettiği gibi bu bizi bir tuzağa, orta gelir tuzağına düşürmemelidir"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınma ajanslarının milletin kalkınma iradesinin bir yansıması olduğunu söyledi.
     Konya'ya gelen Bakan Yılmaz, Dedeman Otel'de gerçekleştirilen, "Bölgesel Kalkınmada Kalkınma Ajansları Özel Sektör İşbirliği" konusunun ele alındığı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 78. Genel İdare Kurulu (GİK) Toplantısı'nın ardından aynı otelde düzenlenen gala yemeğine katıldı.
     Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, kamunun, sivil toplumun ve herkesin her zaman daha iyiyi hedeflemesi gerektiğini söyledi.
     "Eskilerin dediği gibi tek kanatlı kuş uçamaz, kamusuyla, özeliyle iki kanatlı olmak gerekiyor" diyen Yılmaz, bu toplumu oluşturan tüm unsurlarla kalkınma sürecini yönetmek durumunda olduklarını söyledi.
     Kalkınma ajanslarının tüm Türkiye'yi kucaklayan bir yapıda olduğunu ancak henüz 3-4 yıllık bir geçmişin bulunduğunu anlatan Yılmaz, "Bizden çok çok önce bu yapıları kurmuş ülkeler var. Kalkınma ajansları bize ancak bu dönemde nasip oldu. Ajanslarımızı büyük emekler sarf ederek, mode hale getirdik. Bu, Türkiye'ye özgü bir model oldu. İnşallah bu ajanslarımızı, burada yaptığımız gibi tartışmalarla, eleştirilerle daha ilerilere taşıyacağız" dedi.
    
     -"Bu coğrafya geleceğini de büyük düşünmek zorundadır"-
    
     Yılmaz, kalkınma ajanslarının, milletin kalkınma iradesinin bir yansıması olduğunu vurgulayarak, "Bu arzu daha fazla kalkınma, daha müreffeh yaşam arzusudur. İçinde bulunduğumuz coğrafya, tarihiyle, medeniyetiyle, geçmişiyle, insanlık tarihinde önemli yere sahip olan bir coğrafyadır. Bu coğrafya geleceğini de büyük düşünmek zorundadır. Bunu da inşallah 21. yüzyıl koşullarında gerçekleştirecek potansiyele sahip bir milletimiz var" diye konuştu.
     Türkiye'nin son 10 yılda önemli mesafeler aldığını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:
     "230 milyar dolarlık bir ekonomiden 780 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaştık. Türkiye, 3 bin 500 dolarlık kişi başı gelirden 10 bin 400 doları aşan bir kişi başı gelire ulaştı. Türkiye'nin 'enflasyon' diye bir sorunu vardı. Şimdi böyle bir sorun yok, tek hanelere düştü. Borçlu bir ülkeydik, devlet ciddi anlamda borçlu vaziyetteydi. Bugün çok şükür borçlarımızın yurt içi hasılaya oranı, yüzde 40'ların altına düştü. Türkiye kamusuyla, sivil toplumuyla, özel sektörüyle çok farklı bir yere ulaşmış durumdadır. Fakat, MÜSİAD'ın da ifade ettiği gibi bu bizi bir tuzağa, orta gelir tuzağına düşürmemelidir. Ayrıca reform irademizi, yenilik irademizi önümüzdeki 10 yıllarda da sürdürmemiz lazım."
     MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, programın sonunda, toplantıya katılan Bakan Yılmaz'a çini işlemeli minyatür sikke hediye etti.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir