Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"Bu sene orta vadeli programımızda yüzde 4 civarında büyüme…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: 
  -"Bu sene orta vadeli programımızda yüzde 4 civarında büyüme…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"Bu sene orta vadeli programımızda yüzde 4 civarında büyüme öngörmüştük. İki sene çok yüksek büyümenin üzerine yüzde 4 büyüme, makro dengelerimiz açısından da olumlu bir hadise" -"İstikrarlı bir büyüme istiyoruz. Bu yönde de planımızı, programımızı yapıyoruz. Bu anlamda doğrusu herhangi bir problemimiz yok"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Bu sene orta vadeli programımızda yüzde 4 civarında büyüme öngörmüştük. İki sene çok yüksek büyümenin üzerine yüzde 4 büyüme, makro dengelerimiz açısından da olumlu bir hadise" dedi.
     Bakan Yılmaz, Bingöl'den Ankara'ya uçakla dönmek üzere geldiği Elazığ Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Ramazan ayının ayrı bir bereketi, manevi atmosferi olduğunu dile getirdi.
     İftar programları kapsamında şu ana kadar hiç salon toplantılarına katılmadığını anlatan Yılmaz, hep sokaklarda, kahvehanelerde, ilçelerde, beldelerde ve köylerde vatandaşlarla birlikte olduğunu söyledi. Yılmaz, ziyaretleri sayesinde insanlarla yüz yüze görüşme imkanı bulduğunu belirterek, böyle bir iletişimin yerini hiçbir şeyin tutmadığını ifade etti.
     Bir gazetecinin "Avrupa piyasalarındaki dalgalanmaların Türkiye'ye de yansımasından endişeleniliyor. Kalkınma konusunda bir düşüş yaşanabilir mi-" sorusu üzerine Bakan Yılmaz, "Şimdi biz hesabımızı kitabımızı yaparken, bu seneyi planlarken zaten bu gelişmeleri öngörmüştük" dedi.
     Avrupa'daki durgunluğun ve bölgede yaşanan birtakım sıkıntıların, programlar yapıldığı zaman bilinen şeyler olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Sürprizle karşılaşmış değiliz. Bu sene orta vadeli programımızda yüzde 4 civarında büyüme öngörmüştük. İki sene çok yüksek büyümenin üzerine yüzde 4 büyüme,makro dengelerimiz açısından da olumlu bir hadise. İşte cari açık görüyorsunuz aşağıya doğru iniyor. Büyümede ihracatın katkısı artıyor. Çok şükür bugün itibariyle baktığımızda Türkiye büyümeye devam edecek. Geçmişte hatırlarsanız 90'lı yıllarda iki sene büyür, bir sene küçülür, bir sene iyi gider, ertesi sene kötü giderdi. Artık biz onu istemiyoruz. İstikrarlı bir büyüme istiyoruz. Bu yönde de planımızı, programımızı yapıyoruz. Bu anlamda doğrusu herhangi bir problemimiz yok."
     Türkiye'nin uzun zamandır pazarlarını çeşitlendirdiğinin altını çizen Yılmaz, "İşte şu anda Afrika'ya, Asya'ya mal satıyor, Uzakdoğu, Latin Amerika ile dünyanın her yeriyle bağlantılarımız var. Dolayısıyla Avrupa'daki hadiseler bizi etkiliyor ama geçmişte göre daha az etkiliyor. Bundan bir 10-15 sene önce Avrupa'da böyle bir kriz olsa bizi çok çok daha fazla etkilerdi. Fakat şu anda çok şükür Türkiye belli oranda pazarlarını çeşitlendirmiş durumda. Bir yerde bir sorun olduğunda başka bir pazarda daha aktif bir hale gelebiliyoruz" dedi.
     Tarifeli uçakla Ankara'ya hareket eden Bakan Yılmaz'ı, Elazığ Valisi Muammer Erol, İl Jandarma Komutanı Albay Ufuk Özsoy ve Emniyet Müdürü Ayhan Buran uğurladı.
    
    
    

Bu haberi 398 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir