Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"İstanbul'un öncelikle bölgesel, nihai olarak küresel finans…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:
  -"İstanbul'un öncelikle bölgesel, nihai olarak küresel
finans…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"İstanbul'un öncelikle bölgesel, nihai olarak küresel finans merkezi haline gelmesini arzu ediyoruz"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "İstanbul'un öncelikle bölgesel, nihai olarak küresel finans merkezi haline gelmesini arzu ediyoruz" dedi.
     Bakan Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı'nda, Londra'nın Finans Merkezi'nden sorumlu Temsilcisi Alderman Roger Gifford ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     Görüşmenin başında, Türkiye'nin yükselen ekonomik bir güç olduğunu belirten Yılmaz, finans sektörüne özel önem verdiklerini ve bu nedenle İstanbul Finans Merkezi (İFM) Strateji ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını bildirdi.
     Yılmaz, İstanbul'un öncelikle bölgesel, nihai olarak küresel finans merkezi haline gelmesini arzu ettiklerine dikkati çekerek, "Finans Merkezleri birbirleriyle entegre yapıdalar ve Londra bu konuda tüm dünya ile güçlü bağlantıları olan bir merkez. Sizin IFM'ye katkınızın değerli olacağını düşünüyoruz ve hem Türkiye hem İstanbul için bu katkınızın değerli olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
     Gifford da, Türkiye'nin büyük fırsatlara sahip bir ülke olduğun belirterek, "İstikrarlı bir hükümet, mükemmel ticari denge ve bölge ülkeleriyle iyi ilişkileriniz bulunuyor" dedi.
     İFM Projesi'nde Türkiye'ye yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmak istediklerini belirten Gifford, "Hukuk, vergi, kurumsal yönetim, işlem platformları gibi alanlarda Londra tecrübesini sizlerle paylaşmak isteriz. Bu çalışmalar için daha resmi bir yapı, bir çalışma grubu kurulması faydalı olacaktır" ifadesini kullandı.
     Toplantı basına kapalı devam etti.
    
     -Kamu-özel ortaklığı yatırımlarla ilgili görüş alışverişi-
    
     Bakan Yılmaz daha sonra da, İspanya'nın Ticaret'ten Sorumlu Devlet Sekreteri Jaime Garcia Legaz Ponce ile görüştü.
     İspanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını belirten Yılmaz, özellikle yürütülen yeni kalkınma planı ile ilgili çalışmaların gündemlerinde olacağını bildirdi.
     Yılmaz, AB'de 22'inci faslın açılmasının söz konusu olduğunu dile getirerek, iki ülkenin makroekonomik politikalarını geliştirme perspektiflerini ele alacaklarını, kamu özel ortaklığı modeli yatırımlar konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.
     Bakan Yılmaz'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir