Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"(Nüfus artış hızı) Yarın hemen şu somut konuda, bu somut…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:
  -"(Nüfus artış hızı) Yarın hemen şu somut konuda, 
  bu somut…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"(Nüfus artış hızı) Yarın hemen şu somut konuda, bu somut konuda şu yapacağız, bunu yapacağız demek için erken. Bunun bir çalışmasını yapacağız" -"Yol haritasını oluşturmadan çok spesifik konularda şunu yapacak mıyız, yapmayacak mıyız diye tartışmayı anlamlı bulmuyorum" -"Aile, anne odaklı bir yaklaşımın daha etkili olacağını düşünüyorum. Ama bunların detayına inmek için henüz erken"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, nüfus artış hızı konusunda, "Yarın hemen şu somut konuda, bu somut konuda şunu yapacağız, bunu yapacağız demek için erken. Bunun bir çalışmasını yapacağız" dedi.
     Yılmaz, Valiler Buluşması'nda yaptığı konuşmanın ardından, basın mensuplarının nüfus artış hızının yükseltilmesine yönelik atılacak adımlar ve "çocuk teşviki" adı altında mama, çocuk bezi yardımı, kreş desteğinde bulunulması ve annelere her ay 300 lira destek verilmesi seçeneklerine yönelik sorularını yanıtladı.
     Bakan Yılmaz, önümüzdeki süreçte nüfus projeksiyonlarının ve uzun vadeli şekilde nüfusun nereye gittiğine dair tahminlerin yenileneceğini söyledi.
     Politikaları bu tahminler ışığında şekillendireceklerini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:
     "Dünyadaki uygulamalardan şunu biliyoruz, geç kalırsanız bu işlerde, geç müdahale ederseniz daha büyük müdahaleler yapsanız da daha fazla çaba sarf etseniz de geriye dönüş zor. Zamanında müdahale ederseniz, daha düşük maliyetlerle, daha düşük çabalarla arzu ettiğiniz sonucu almanız mümkün. Dolayısıyla sosyolojik dönüşümlerde yerinde, zamanında müdahale çok önemli. Uzun vadeyi görüp şimdiden bazı tedbirler düşünmeniz gerekiyor. Bu yarın hemen şu somut konuda, bu somut konuda, şunu yapacağız, bunu yapacağız demek için erken. Bunun bir çalışmasını yapacağız. Sayın Başbakan Yardımcımız da açıkladı. İlgili tüm bakanlarla birlikte bu konuları analiz edeceğiz, tartışacağız, konuşacağız ve buna göre bir yol haritası oluşturacağız. Yol haritasını oluşturmadan çok spesifik konularda şunu yapacak mıyız, yapmayacak mıyız diye tartışmayı anlamlı bulmuyorum. Önemli olan yol haritamızı şekillendirmek ve ona uygun şeklide etkili olacak yöntemlerle bu işi yapmak. Bunu yaparken de kendi toplumumuza dönüp bakmamız lazım."
     Avrupa'daki uygulamalara bakacaklarını ama sadece bunların yeterli olmayacağını ifade eden Yılmaz, dünyada bu konuda kimin ne yaptığına bakılması gerektiğini belirtti.
     Her ülkenin bu konuda kendine özgü bazı yöntemler kullandığını dile getiren Yılmaz, "Bu yöntemlere, etkili olup olmadığına, maliyetine, çeşitli boyutlarına bakacağız ve kendimize uygun, etkili yöntemler belirleyeceğiz. Bunun şu ya da bu olacağını söylemek için henüz erken" dedi.
     Bütün sosyal politikaların merkezine aileyi ve ailenin bütünlüğünü koyduklarını vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin güçlü yönünün bu olduğunu belirtti.
     Aile yapısının korunup, güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Bu alanda yapacağımız çalışmalara da yine aile ve anne odaklı şekilde bakmakta yarar görüyorum. Bunu yöntem olarak söylüyorum. Bunun şöyle de bir faydası var, kadınlar tasarruf etme konusunda daha güçlü durumdalar. Yani bir takım kaynakları kadınlar üzerinden sağladığınız zaman bunun tasarruf oranlarımızı da artırdığını görüyoruz. Şartlı nakit transferinde bunu yapmıştık biliyorsunuz.
     Benim yaklaşımım bu şekilde doğrusu. Aile, anne odaklı bir yaklaşımın daha etkili olacağını düşünüyorum. Ama bunların detayına inmek için henüz erken. Bu çalışmaları bekleyelim."
     "Kadın odaklı derken hem doğum iznin uzatılması hem de maddi destek mi diyorsunuz" sorusuna Bakan Yılmaz, "Bu detaylara inmek için henüz erken. Bunları biraz bekleyelim. Uzun vadeli bir politika. Gündelik, hemen iki günde sonuçlandırabileceğimiz bir politika değil. Bunları etraflı bir şekilde tartışacağız, analiz edeceğiz, bütün bakanlıklarımız katkıda bulunacaklar ondan sonra detayları paylaşmamız daha anlamlı olur" yanıtını verdi.
     Cevdet Yılmaz, bu konuda bir takvimlendirmenin de henüz yapılmadığını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir