Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"Ülkemiz son 10 yılda ciddi pazar ve ürün çeşitlendirmesine…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz:
  -"Ülkemiz son 10 yılda ciddi pazar ve ürün 
  çeşitlendirmesine…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: -"Ülkemiz son 10 yılda ciddi pazar ve ürün çeşitlendirmesine gitti... Sadece Avrupa'ya bağlı ihracatımız olsaydı, Avrupa'nın son yaşadığı krizden çok daha derin etkilenecektik"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin son 10 yılda ciddi pazar ve ürün çeşitlendirmesine gittiğini belirterek, "Sadece Avrupa'ya bağlı ihracatımız olsaydı, Avrupa'nın son yaşadığı krizden çok daha derin etkilenecektik" dedi.
     Bakan Yılmaz, Nail Olpak başkanlığındaki MÜSİAD heyetini Bakanlık toplantı salonunda kabul etti.
     MÜSİAD'ın Türkiye gibi her geçen gün ileri gittiğini ifade eden Yılmaz, derneğin bilgiye ve analize verdiği önemle dikkati çektiğini, geçmişte hazırladığı raporlarla ülkedeki politikaların oluşumuna ve formüle edilmesine katkı sağladığını söyledi.
     Sadece ülkeye odaklanmayan, uluslararası bağlantılarıyla da önemli bir yere sahip olan MÜSİAD'ın geniş coğrafyada faaliyette bulunduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:
     "2023 vizyonumuz sadece kamunun çalışmalarıyla gerçekleştirilemez. Bu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla el birliği içinde topyekun toplumsal bir proje. Bütün tarafların katkısıyla gerçekleşecek bir vizyon. Bu süreçte MÜSİAD'ı biz paydaşımız olarak görüyoruz."
     Bakan Yılmaz, düzenlenen uluslararası fuar ve organizasyonların ülke ve iş adamları için pazar çeşitliliği sağladığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Sadece belli bir pazara bağlı kaldığınızda makro riskleriniz artıyor. Çok şükür ülkemiz son 10 yılda ciddi pazar ve ürün çeşitlendirmesine gitti. Güney Amerika'dan Afrika'ya kadar birçok bölgeyle yeni ticari ilişkilerimiz var. Sadece Avrupa'ya bağlı ihracatımız olsaydı, Avrupa'nın son yaşadığı krizden çok daha derin etkilenecektik. Tabii ki belli oranda etkilendik ama bu pazar ve ürün çeşitliliğini yapmamış olsaydık orada yaşananlardan çok daha derin şekilde etkilenecektik."
     Sahaya indikçe Türkiye'nin zenginliğini, potansiyelini ve enerjisini görme imkanı bulduklarını dile getiren Yılmaz, Kalkınma Ajansları'nın da bu dinamikleri hareket geçirecek bir yapı olduğunu söyledi.
     MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da 11-14 Ekim'de İstanbul'da düzenlenen MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve IBF Kongresi'nin kendileri için başarılı geçtiğine değinerek, 5 bin iş adamı ile 86 ülkeden temsilcinin katılmasının planladıkları etkinliğe, 92 ülke ile 5 bin 140 yabancı iş adamının katıldığını bildirdi.
     İslam İşbirliği Teşkilatı'na 57 ülkenin üye olduğu düşünüldüğünde etkinliğin kapsayıcılığının daha net görüldüğünü belirten Olpak, "İş adamlarımız etkinlikten ticari verim aldıklarını söyledi. Bu, bizi oldukça mutlu etti. Gelen misafirlere Türkiye'nin İstanbul'dan ibaret olmadığını göstermek için Anadolu'da da temaslarda bulunduk" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir