Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl'de "Türkiye'nin ekonomik geleceğiyle ilgili kötümser olmak…

  • Yazı boyutu
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl'de
  "Türkiye'nin ekonomik geleceğiyle ilgili kötümser olmak…

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl'de "Türkiye'nin ekonomik geleceğiyle ilgili kötümser olmak için hiçbir sebep yok" -"Sürdürülebilir bir kalkınma ve ekonomik gelişme istiyoruz" -"Toz duman yatıştıktan sonra Suriye'nin yeniden gelişmesinde, kalkınmasında Türkiye'nin çok önemli rolü olacak diye inanıyorum"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik geleceğiyle ilgili kötümser olmak için hiçbir sebebin bulunmadığını söyledi.
     Yaz tatilini memleketi Bingöl'de geçiren Bakan Yılmaz, kent merkezi, ilçe, belde ve köyleri ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Yılmaz, Devlet Su İşleri Misafirhanesi'nde gazetecileri kabul ederek, Bingöl'deki ziyaretleri ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Ramazan ayının ilk günlerinde Bingöl'de halkla iç içe olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, ziyaretlerin çok güzel geçtiğini, toplumla aracısız bir şekilde birebir görüşme imkanı bulduğunu belirtti.
     "Sonuçta siyaset halk için var" diyen Yılmaz, yapılan ziyaretlerle toplumun beklentilerini ve taleplerini alma, kendisini de topluma anlatma imkanı bulduğunu belirterek, "Gittiğimiz yerlerde, kahvehanelerde, parklarda, sokaklarda, köylerde halkla bir araya geldik. Çay içtik, sohbet ettik. Birebir aracısız konuşma ve dertleşme imkanı bulduk. Ziyaretlerimiz devam edecek. Partiler, devlet halk için, millete hizmet etmek için var. Dolayısıyla her fırsata millete dönmemiz ve gitmemiz lazım" dedi.
    
     -"Büyüme üstüne büyüme"
    
     Türkiye'nin son 2 yılda yüksek büyüme hızı yakaladığını anımsatan Bakan Yılmaz, 2010 yılında 9,2, 2011 yılında da yüzde 8,5 gibi dünyada herkesin gıpta ettiği bir büyüme oranı yakaladıklarını kaydetti.
     Bu yılın orta vadeli programlarında büyüme oranı hedefini yüzde 4 olarak ilan ettiklerini belirten Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Türkiye bu hedefi de çok rahat bir şekilde yakalayacaktır. Buna yürekten inanıyorum. İlk çeyrekte zaten yüzde 3'ün üzerinde bir büyüme sağlamıştık. Bu seneki büyümemiz, iki sene üst üste büyümenin üzerine gelen bir büyümedir. O yüzden bunu hiç küçümsememek gerekir. Bir 9,2 büyümüşsünüz, bir de 8,5 büyümüşsünüz. Bu büyümelerin üzerine bir de yüzde 4 bir büyüme sağlıyorsunuz. Avrupa'nın bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönemde, Ortadoğu'da birçok siyasi kargaşanın, çalkantının olduğu, Arap baharının yaşandığı bir dönemde, dünyanın çeşitli bölgelerinde yine ekonomik sorunların yaşandığı bir dönemde bunu sağlıyorsunuz bu gerçekten önemlidir."
    
     -"Milli gelire oranla borçlar düşüyor"
    
     Ekonomik büyümenin yansımalarının istihdam alanında da görüldüğünü ifade eden Yılmaz, "İstihdamımız yüzde 9'lara kadar geriledi. Bu da dünyada çok ender başarılardan bir tanesidir. Bu kriz döneminde Türkiye, istihdamda iyileşme sağladı. Borçlarımız milli gelire oranla düşüyor. Faizlerimiz ve enflasyonumuz tek hanede. Bütün bunlar olumlu gelişmeler" diye konuştu.
     Ekonomide cari açık meselesinin tek problemleri olduğunu, bunu da yakından takip ettiklerini vurgulayan Yılmaz, cari açıkta en yüksek rakamların geride kaldığına işaret etti.
     Bu yıldan itibaren cari açıkta önemli bir gerileme seyri görüldüğünü kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:
     "Bu da gerçekten dengelerimizi, makro ekonomik değerlerimizin sıhhati açısından olumlu bir hadisedir. Bu seneki büyümemiz geçen seneye göre bir miktar daha düşük, fakat kalitesinde artış var. Çünkü dış ticarete baktığımız zaman ihracatın, büyümeye pozitif etki yaptığını görüyorsunuz. Uzun bir süre ihracatımız büyümeye pozitif etki yapmamıştı. Son iki çeyrek verilerine baktığımız zaman, geçen yılın son çeyreğinden itibaren, bu yılın yine ilk çeyreğinde büyümemizde ihracatın çok ciddi bir ağırlık taşımaya başladığını görüyoruz. Dış dengemiz, cari dengemiz açısından olumlu. Doğrudan ve uluslararası yatırımlar açısından yine önemli bir gelişme sağladık. Bu eğilimin devam ettiğini görüyoruz. Türkiye'nin ekonomik geleceğiyle ilgili kötümser olmak için hiçbir sebep yok. Tam aksine Türkiye kriz ortamında kendini ispatladı. Kriz ortamında birçok ülkenin bankası batarken, devletleri iflas noktasına gelirken, hamdolsun Türkiye çok iyi bir şekilde gidiyor. Önemli olan bunu sürdürmek, devam ettirmek, böyle bir yıl büyü, bir yıl küçül, böyle bir düzen istemiyoruz. Sürdürülebilir bir kalkınma ve ekonomik gelişme istiyoruz. O yola da girmiş bulunuyoruz."
    
     -Suriye'deki gelişmeler
    
     Gazetecilerin Suriye'deki durumla ilgili sorusu üzerine Bakan Yılmaz, Suriye ile ilgili hadiseleri hep birlikte izlediklerini, oradaki insani duruma son derece üzüldüklerini bildirdi.
     Komşu ülke Suriye ile tarihi, kültürel, insani çok bağlantıları bulunduğunu aktaran Yılmaz, Türkiye'nin başından beri Suriye rejimine halkını dinlemesi yönünde tavsiyede bulunduğunu vurguladı.
     Suriye'nin dışarıdan baskı, sıkıntı gördüğü günlerde Türkiye'nin Suriye'nin yanında olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle dedi:
     "Suriye'nin barışçı bir şekilde, kan dökülmeden halkını dinleyerek reformlar yapması yönünde Türkiye her türlü desteği verdi. Fakat maalesef mevcut rejim o fırsatları değerlendiremedi. Bugün Suriye rejimi ile Suriye halkı arasında bir sıkıntı var, ciddi boyutlara ulaşmış bir çatışma var. Ben ümit ediyorum ki; en kısa sürede bu çatışmalar bitsin, Suriye'ye barış ve huzur gelsin. Suriye'de de Türkiye'de olduğu gibi halkın iradesine dayalı, halkın beklentilerine uygun, bir yönetim oluşsun diye ümit ediyorum. Suriye'nin birliğini berberliğini korumasını temenni ediyorum. Türkiye ile Suriye iki kardeş ülke. Suriye ve Türkiye halkı iki kardeş halk. İnşallah önümüzdeki süreçte bu toz duman yatıştıktan sonra Suriye'nin yeniden gelişmesinde, kalkınmasında Türkiye'nin çok önemli rolü olacak diye inanıyorum."
    
     -"Bingöl Havaalanı pisti tamamlandı"
    
     Bingöl'deki ziyaretleri sırasında yapımı devam eden havaalanı inşaatını da gezdiğini dile getiren Yılmaz, 2 bin 300 metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde olan pistin tamamladığını bildirdi.
     Yılmaz, "Tabi havaalanı dediğimiz kompleks bir yapı. Sadece pisten ibaret değil. Terminal binası, emniyet tesisatı, enerji ve yol bağlantıları var. Değişik yatırımlarıyla birlikte hepsi ihale edilmiş durumda. Şu anda ihalesiz hiçbir işimiz yok. Biraz daha hızlandırma yönünde gayretlerimiz var. Havaalanını bu sene tamamlama yönünde elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz" ifadelerini kullandı.
     Konuşmasında Bingöl'deki yatırımlara da değinen Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
     "Bingöl temellerini sağlamlaştırıyor. Üniversitesiyle, yollarıyla, doğal gazıyla, hastaneleriyle, havaalanıyla, okullarıyla, köylere götürülen hizmetleriyle, et balığın yenilenmesiyle, kayak tesisleri, altyapısının yenilenmesiyle, birçok unsuru ve projesiyle Bingöl'de hızlı bir çalışma yürüyor. Bir taraftan da barajlar, işte demir yollarının güzergah değişiklikleri gibi büyük ölçekli projelerimiz yürüyor. Topladığınızda eski parayla 3 katrilyonun üzerinde bir çalışma, ilimizde, ilçelerimizde, belde ve köylerimizde yürütülüyor. Bunların daha hızlı ve seri bir şekilde gerçekleşmesi yönünde gayret gösteriyoruz."
    
    
    

Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir