Kaliteli bal üretiminde parazit kovucu petek -ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.…

  • Yazı boyutu
Kaliteli bal üretiminde parazit kovucu petek
  -ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.…

Kaliteli bal üretiminde parazit kovucu petek -ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baytekin, radyo dalgaları yayan ve "arı biti kovucusu" olarak adlandırılan cihazın fonksiyonelliğinin tespit edilmesi halinde üreticilere tavsiye edeceklerini bildirdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baytekin, radyo dalgaları yayan ve arı biti kovucusu olarak adlandırılan cihazın fonksiyonelliğinin tespit edilmesi halinde üreticilere tavsiye edeceklerini bildirdi.
     Prof. Dr. Baytekin, konferansa katılmak için geldiği Biga ilçesinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, varroa (arı biti) ile mücadelede denemeye alınan elektronik cihazın radyo dalgaları yaymak suretiyle etkili olduğunu söyledi.
     Bir firma aracılığıyla ABD'den getirdikleri cihazın, ABD ve Kanada'da arı üreticileri tarafından yaygın olarak kullanıldığı, Türkiye'de ise henüz kullanımı olmadığını dile getiren Baytekin, "Varroa mücadelesinde kalıntısı fazla olan ilaç kullanımı oldukça yaygın. Bal, çevresinden en fazla etken madde çekebilen bir gıda maddesi. Bu nedenle kalıntısız, temiz ve kaliteli bal üretiminde bu cihaz etkili olacak gibi görünüyor" dedi.
     Baytekin, cihaz hakkında şu bilgileri verdi: "Petek şeklindeki cihazı kovanın içine yerleştiriyoruz. Yerleştirme işleminde ana arının kuluçkalık olarak kullandığı peteklere yaklaştırmamaya özen göstermek gerekiyor. Eğer kovan tek katlı ise bu elektronik petek, son petek olarak kovanın içine yerleştirilmeli. Eğer iki katlı ise üst kata konmalı. Arının gelişimine bağlı olarak sürekli son petek olmalı. Arı normal peteklerde olduğu gibi bunun üzerini de balla dolduruyor. Normal sağım dönemlerinde bu petek de sağılarak tekrar kovan içerisine, ana arının bölgesine uzak olacak şekilde yerleştiriliyor. 23-25 günde bir 45 amperlik otomobil aküsüne 8 dakika bağlamak suretiyle 3-4 ayda kovanlarda 'varroa'yı tamamen temizlemek mümkün. Bu cihaz normal petekler gibi yıllarca kovan içinde bırakılabilir, normal petek gibi kullanılabilir. Temiz tutmak suretiyle bir kaç kovan için tek bir peteği kullanmak mümkün."
     Bu yıl cihazı denemeye alacaklarını anlatan Baytekin, fonksiyonel bulmaları durumunda arıcılara tavsiye edeceklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 294 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir