Kalibrasyon ve Kalibrasyon Eğitimleri İşbirliği Protokolü -TSE Başkanı Şentürk: -"Küresel…

  • Yazı boyutu
Kalibrasyon ve Kalibrasyon Eğitimleri İşbirliği Protokolü
  -TSE Başkanı Şentürk:
  -"Küresel…

Kalibrasyon ve Kalibrasyon Eğitimleri İşbirliği Protokolü -TSE Başkanı Şentürk: -"Küresel ticaretin kuralları standartlardır. Kuralı kim koyarsa mücadeleyi o kazanır. Standartlara uymak yetmez, aynı zamanda standartları belirleyen ülke konumuna gelmemiz gerekiyor" -"Sektörel bazlı özel belgelendirme için iş dünyamızın meslek kuruluşlarından hassasiyet bekliyoruz" -ASO Başkanı Özdebir: -"Başkanımız (Şentürk), ASO üyelerine kalibrasyonda yüzde 30, eğitim faaliyetlerinde de yüzde 20 destek oldular. 'Bu yetmez' dediler. Eğer bu firmaların TSE ile marka sözleşmesi varsa yüzde 40 kalibrasyonda, yüzde 30 da eğitim faaliyetlerinde indirim sözü verdiler"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, küresel ticaretin kurallarının "standartlar" olduğunu belirterek, "Kuralı kim koyarsa mücadeleyi o kazanır. Standartlara uymak yetmez, aynı zamanda standartları belirleyen ülke konumuna gelmemiz gerekiyor" dedi.
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ile TSE Başkanı Hulusi Şentürk arasında "Kalibrasyon ve Kalibrasyon Eğitimleri İşbirliği Protokolü" imzalandı.
     İmza töreninde konuşan Şentürk, Türkiye sanayisinin ihracat ile küresel pazarlarda mücadele etmeye dayalı bir sanayiye dönüştüğünü ifade ederek, bunun için farklı politikaların entegre bir biçimde yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Şentürk, hedeflere ulaşabilmek için Ar-Ge faaliyetleri, patent ve lisans hakları ne kadar önemliyse, standartlara hakim olabilmenin de o kadar önemli olduğunu vurguladı.
     Küresel ticaretin kurallarının "standartlar" olduğunu vurgulayan Şentürk, "Kuralı kim koyarsa mücadeleyi o kazanır. Türkiye bu güne kadar standartlara uyabilmenin mücadelesini vermiş bir ülke. Oysa küresel pazarlarda başarılı olabilmek için bir adım öteye gitmek mecburiyetindeyiz. Standartlara uymak yetmez, aynı zamanda standartları belirleyen ülke konumuna gelmemiz gerekiyor. Bunu başaramadığımız takdirde, sanayicimizin ve iş dünyasının tüm gayretleri elbette olumlu sonuçlar verecektir, ama bu sonuçlar verilen emekle paralel olmayacaktır" diye konuştu.
     Şentürk, standartları belirleme gücüne sahip olan ülkelerin, kendi sanayicisinin teknolojisine uygun standartları belirleme gayretinde olduğuna dikkati çekerek,"Siz kendi ülkenizdeki sanayicinin üretim biçimini ve teknolojisini standarda dönüştürdüğünüz anda, diğer ülkedeki sanayicileri bir anda geride bırakıp bir adım öne geçiyorsunuz" dedi.
     Sanayicinin tam desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade eden Şentürk, Türkiye'deki sanayici ve iş adamlarının yurt dışında standartların belirlendiği komitelere ilgili kişileri göndermesi gerektiğinin altını çizdi.
     Sanayicilere "Ne kadar ucuza üretirseniz üretin, standartları bir başkası belirliyorsa her an kaybetmeye mahkumsunuz" diye seslenen Şentürk, sanayicilerin komitelerde yer almasını ve TSE'ye bilgi vermesini istediklerini kaydetti.
    
     -Sektörel bazlı özel belgelendirme-
    
     TSE olarak Türkiye'nin küresel pazarlara açılma mücadelesinde yeniden bir yapılandırma ve yeniden politika belirleme sürecine girdiklerini belirten Şentürk, ihracatçıların küresel pazarlara rahat girebilmesi ve gümrük duvarlarını aşabilmeleri için ülkelerle ithalat standartları anlaşmaları yaptıklarını,Sudan, Pakistan, Afganistan ve İran'ın anlaşma için TSE'yi beklediğini bildirdi.
     Şentürk, çeşitli ülkelerde ofis açtıklarını, sene sonuna kadar bu rakamın 30'u aşmasını istediklerini söyledi.
     TSE'nin son 5 yıldır laboratuvar yatırımlarını askıya almış bir pozisyonda bulunduğunu dile getiren Şentürk, "Bu sene 80 milyon liralık laboratuvar anlaşmamızı imzaladık. 200 milyon liralık laboratuvar yatırım fizibilitesi devam ediyor. 2-3 yıl içerisinde bu yatırımları yaptığımızda mevcut laboratuvar alt yapımızı en az yüzde 150 artırmış ve sanayicimizin test ve laboratuvar ihtiyacını çok büyük bir oranda Türkiye'de gerçekleştirmiş olacağız. Bunun için de gayretlerimiz devam ediyor" diye konuştu.
     Hulusi Şentürk, sektörel bazlı özel belgelendirme için iş dünyasının meslek kuruluşlarından hassasiyet beklediklerinin altını çizerek, Avrupa'da meslek kuruluşlarının kendileri için özel belgelendirme yaptığını, Türkiye'nin meslek kuruluşlarının da kendileri arasında özel belgelendirmenin yolunu açması gerektiğini ifade etti.
     Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için, haksız rekabeti önlemek için sanayicinin TSE ile işbirliği yaparak özel belgelendirmeye geçmesi gerektiğini vurgulayan Şentürk, "Biz birbirimizin müşterisi değil, ortağıyız. Varlığımız birbirimizin varlığına bağlı. Ben 'Türk sanayicisini koruyalım' demiyorum. Ben 'Türk sanayicisini haksız rekabete karşı koruyalım' diyorum" şeklinde konuştu.
    
     -Kalibrasyon ve eğitimde indirim-
    
     ASO Başkanı Özdebir de, global yarışta en önemli enstrümanlardan birinin o ülkenin standartları olduğunu belirterek, TSE ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, kurumun, ASO üyelerine kalibrasyon işlemlerinde yüzde 30, eğitim faaliyetlerinde de yüzde 20 destek olacaklarını, bu firmaların TSE ile marka sözleşmesi olması halinde de yüzde 40 kalibrasyonda, yüzde 30 da eğitim faaliyetlerinde indirim yaptıklarını bildirdi.
     Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın ise imzalanan protokolün hayırlara, üretime ve rekabete vesile olmasını temenni ettiklerini belirterek, protokolün firmalara büyük yarar sağlayacağının ifade etti.
     TSE'nin herkes için çok önemli bir kurum olduğunu vurgulayan Aydın, TSE tarafından organize sanayi bölgesine kurulan ısı laboratuvarının da sanayicilerle bütünleşme adına önemli bir adım olduğunu belirtti.
     Aydın, yeni kurulacak enerji teknokenti içerisinde TSE'ye de bir alan tahsis ettiklerini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir