Kalibrasyon laboratuvarı uluslararası standarda kavuşacak

  • Yazı boyutu
Kalibrasyon laboratuvarı uluslararası standarda kavuşacak

Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteklediği "Kalibrasyon Laboratuvarının Uluslararası Standartlara Kavuşturulmasıyla Yenilikçilik Kapasitesinin Artırılması Projesi" ile sağlık sektöründe kullanılan cihazların ölçme hatalarına karşı test edilip düzeltme işlemlerinin uluslararası standartlarda Ankara'da yapılabileceği bildirildi.

     Ankara Kalkınma Ajansı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ajans'ın "2011 Yılı Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı" kapsamında desteklenen "Kalibrasyon Laboratuvarının Uluslararası Standartlara Kavuşturulmasıyla Yenilikçilik Kapasitesinin Artırılması Projesi" ile sağlık sektöründe kullanılan cihazların ölçme hatalarına karşı test edilip düzeltme işlemlerinin gerçekleştirildiği sınırlı sayıdaki kalibrasyon laboratuvarlarından biri olan TURKMET'in, uluslararası standartlara kavuşacağı belirtildi.
     Proje ile hastaneler ve sağlık alanında kullanılan cihazların üretimini ve ithalatını gerçekleştiren firmaların Türkiye'de sınırlı sayıda olması sebebiyle yurt dışında yapılan kontrol ve düzeltme taleplerinin Ankara'da yapılmasının mümkün olacağı ifade edildi.
     Açıklamaya göre, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı projeyi desteklediğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Ankara'nın sağlık teknolojileri alanındaki üretim yeteneği herkesin malumudur. Biz bu yeteneğin uluslararası bir marka olarak konumlanmasını istiyoruz. Bu çerçevede firmaların, sağlık kurum ve kuruluşlarının yurt dışında yaptırmak zorunda oldukları bir takım test ve kalibrasyon işlemlerinin yurt içinde yaptırılmaya başlanması ile ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlanırken, Ankara'nın sağlık teknolojileri alanında marka kent olması hedefine bir adım daha yaklaşılmış olacağına inanıyoruz."
    
    
    


Bu haberi 214 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir