"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"

  • Yazı boyutu
"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor"

"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" toplantısı. Kapadokya'da buluşan mimar ve yazarlar mode çağda camileri değerlendirdi...

"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" toplantısı kapsamında Kapadokya'da bir araya gelen mimar ve yazarlar, mode çağda yapılan camileri değerlendirdi.
     Kalebodur'un, toplumu ve mimarlığı ilgilendiren değerlere sahip çıkma misyonuyla düzenlediği "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" isimli toplantı dizisinin ilk buluşması Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar beldesindeki Argos in Cappadocia Otel'de düzenlendi.
     "21. yüzyılda neden böyle camiler yapıyoruz-" konusunun hem mimari hem de sosyal açıdan ele alındığı toplantıya, ünlü mimarlar Nevzat Sayın ve Can Çinici ile yazar Dücane Cündioğlu katıldı.
     Camilerin, mode çağda sürekli aynı mimari şekli tekrar etmesinden, kültürel çatışmaların yansıdığı bir alan olup olmadığına kadar geniş yelpazede ele alındığı toplantıda, Selçuklu'dan Osmanlı'ya ulaşan cami pratiklerinden İstanbul'daki güncel cami projelerine kadar pek çok konu hakkında görüş bildirildi.
     Malatya'da yapımı süren 5 bin kişilik Mehmet Kavuk Camisi'nin mimarı olan Nevzat Sayın, konuyu hem mimari hem de sosyal açıdan değerlendirerek, üretim çeşitliliğinin geleneğin içinde aranabileceğini savundu.
     Gelenek ve cami kavramlarını ele alan Sayın, "Gelenek ömür içinde üretilebilecek bir şey değil ancak içinde yaşadıkça varlığı artan bir şeydir. Dolayısıyla gelenek üretemezsiniz" dedi.
     Dücane Cündioğlu da, "Belki cami konuşmaları bir sene sonra bizi mabet konuşmaya, mabet şehri ve dünya konuşmaya yöneltecek. Mabet, geçmişte müminleri çevresinde toparlayan, dolayısıyla şehri toparlayan anlamına gelir. Sizce şimdi cami şehrin merkezinde yer alabilir mi- Şehrin merkezinde ne olmalıdır. Bence örneğin AKM Taksim'in mabedidir" diye konuştu.
     Can Çinici ise asıl sorunun mode repertuvarın yenilenmesinde olduğunu ifade ederek, mode cami konusunda soyutlama zorunluluğu doğduğuna dikkat çekti.
     Türk mimarlığının yanında durarak toplumu ve mimarlığı ilgilendiren değerlere sahip çıkma misyonuyla üretilen projelerden biri olan "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" toplantı dizisinin ikinci buluşması da, 9-10 Şubat tarihlerinde Kapadokya'da düzenlenecek.
    
    
    


Bu haberi 531 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir