Kahramanmaraş'tan ayva ihracatı -Ortadoğu ve Asya ülkelerine yılda 2 bin ton ayva ihracatı…

  • Yazı boyutu
Kahramanmaraş'tan ayva ihracatı
  -Ortadoğu ve Asya ülkelerine yılda 2 bin ton ayva
  ihracatı…

Kahramanmaraş'tan ayva ihracatı -Ortadoğu ve Asya ülkelerine yılda 2 bin ton ayva ihracatı gerçekleştiriliyor -İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Emiralioğlu: -"Şehrimizde 2 bin dekar alanda ayva üretimi yapılıyor"

Kahramanmaraş'tan Ortadoğu ve Asya ülkelerine yılda 2 bin ton ayva ihracatı yapıldığı bildirildi.
     İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın bazı bölgelerinde yoğun bir şekilde ayva üretimi yapıldığını belirtti. Bölgenin ekolojik koşullarının ayva yetiştiriciliğine çok uygun olduğunu ifade eden Emiralioğlu, şunları kaydetti:
     "Ortadoğu ve Asya ülkelerine ayva ihraç ediyoruz. Bölgeden üretilen ayva, ihracatçı firmalar tarafından Rusya, Ürdün ve İsrail gibi ülkelere gönderiliyor. İlimizden yılda 2 bin ton ayva ihracatı yapılıyor. Bu işin ticaretini yapan firmalar şehrimize geldiklerinde toplu meyve bulma şansları var."
     Emiralioğlu, kentte elmadan sonra en çok üretim potansiyeline sahip meyve türünün ayva olduğunu belirterek, bu alanda ticaret yapan firmaları Kahramanmaraş'a davet etti. Mikro havzada yetişen ayvaların ekolojik koşullara bağlı olarak kalite açısından oldukça yüksek albeniye sahip olduğunu dile getiren Emiralioğlu, ortalama meyve ağırlığının 400 ila 600 gram arasında olduğunu dile getirdi.
     Kentte 25 yıl önce başlayan ayva yetiştiriciliğinin her geçen gün üretim kapasitesinin arttığını ifade eden Emiralioğlu, "Şehrimizde 2 bin dekar alanda ayva üretimi yapılıyor. Havzanın durumuna göre ağırlıklı olarak 'eşme" türü tercih ediliyor. Ayrıca kalite olarak diğer illere göre daha iyi durumdayız. Dekar başına ortalama 3 ton meyve alıyoruz. Üretimin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir