Kahramanmaraş'a 40 milyon avroluk atık su tesisi -Tesiste incelemede bulunan AB delegasyonu heyeti…

  • Yazı boyutu
Kahramanmaraş'a 40 milyon avroluk atık su tesisi
  -Tesiste incelemede bulunan AB delegasyonu heyeti…

Kahramanmaraş'a 40 milyon avroluk atık su tesisi -Tesiste incelemede bulunan AB delegasyonu heyeti hibe programını onayladı -Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: -"Tesis yüzde 85 hibe yoluyla yapılacak" -Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kaptan: -"Kısa süre içerisinde büyükşehir olacak Kahramanmaraş Belediyesi için bu projenin biran önce gerçekleştirilmesi büyük öneme sahip"

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yaptırılacak ve 40 milyon avroya mal olacak atık su arıtma tesisi projesi hibe programının Avrupa Birliği (AB) tarafından onaylandığı bildirildi.
     Belediyeden yapılan açıklamaya göre, atık su arıtma tesisinin AB hibesiyle yaptırılması için hazırlanan etüt, fizibilite ve proje çalışmaları tamamlanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı'na sunuldu. Tesisin AB hibe desteğiyle yapılabilirliği değerlendirilerek saha incelemesi yapılmasına karar verildi.
     AB Bölgesel Politikalar Birimi'nde yer alan 4 kişilik heyet, bu çerçevede Kahramanmaraş'a gelerek proje sahasında incelemelerde bulundu, ardından Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ı ziyaret etti.
    
     -Yüzde 85 hibe ile yapılacak-
    
     Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, heyetteki yetkililerle bir araya geldiği toplantıda, atık su arıtma tesisi projesinin belediyenin en büyük ve en önemli projelerinden biri olduğunu ifade ederek, "Tesis yüzde 85 hibe yoluyla yapılacak. Ayrıca bu projenin hayata geçirilmesi AB standartlarını yakalıyor olmanın yanı sıra uluslararası kuruluşların bu konuda sorumluluk hissedip desteklerini almak da çok önemli bir başarıdır" dedi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahattin Kaptan ise projenin her geçen yıl büyüyen Kahramanmaraş için önemine işaret ederek, "Kısa süre içerisinde büyükşehir olacak Kahramanmaraş Belediyesi için bu projenin bir an önce gerçekleştirilmesi büyük öneme sahip. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak projenin biran evvel hayata geçirilmesi noktasında her türlü desteği veriyoruz" diye konuştu.
     Kaptan, toplantıya katılan AB delegasyonu ve bakanlık yetkililerine de teşekkür etti.
     Toplantıda AB heyeti teknik, mali ve uygulanabilirliği açısından yaptığı incelemeler neticesinde atık su arıtma tesisi projesi hibe programını onaylayarak, gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verdi.
     Kayseri çevre yolu ile Sır Barajı arasında kalan alana kurulacak tesisin, evsel nitelikli atıklardan oluşan çevre kirliğini önleyeceği ve azot, fosfor giderini barındıran ileri biyolojik arıtma ve atık çamurundan enerji üretimi sağlayacağı kaydedildi.
     Tesisin 40 milyon avroya mal olacağı belrtildi.
     Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı Ercan Tortop, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uzunlar ve AB heyeti katıldı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir